Vlastne, ako hovorí on sám, už k nej došlo. Aby sme však skutočne porozumeli, čo sa chystá, musíme sa oslobodiť od všetkých mytológií a dezinformácií, ktorými médiá pri „kauze Bezák“ za desať rokov zamorili verejný priestor.

Sekulárny mediálny svet mal vždy jasno: Bezák musí byť podľa správnosti rehabilitovaný. Čo to znamená? No predsa návrat do funkcie trnavského arcibiskupa a ospravedlnenie slovenských biskupov za všetky príkoria. Ideálne, ak predstúpia kdesi na námestie a tam sa budú rituálne kajať. Čokoľvek menej by bolo pre médiá málo a krivda by teda pokračovala.

Podobné očakávania si médiá úplne vážne spájali aj s návštevou pápeža Františka na Slovensku.

Samozrejme, kto má všetkých päť pohromade, vie, že také čosi nehrozí, ani nikdy nehrozilo.

Samotné slovo „rehabilitácia“, na ktorom sa tu na desaťročie ukotvila celá verejná diskusia o Bezákovi, bolo vždy mylným východiskom, ktoré vykvitlo práve z onej mytológie, prípadne z utešeného množstva hoaxov, ktoré u nás okolo Bezáka šírilo aj seriózne spravodajstvo.  

Faktom však je, že otec biskup Bezák nemá byť z čoho rehabilitovaný. Jeho odvolanie z postu trnavského arcibiskupa nebolo zapríčinené žiadnym vážnym previnením.

Z právneho hľadiska to bolo veľmi prozaické: rovnaké autority, ktoré ho povolali do ctihodnej funkcie, po krátkom čase rozhodli, že sa v nej neukázal ako vhodný. Bodka. Rôzne pokusy vyrobiť z Bezáka obeť zákulisných intríg a lokálnych i globálnych finančných podvodov cirkvi stroskotali na tom najpodstatnejšom: ani po desiatich rokoch niet najmenšej stopy, že by stáli na nejakej reálnej a aspoň trochu zmysluplnej indícii.  

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.