Bohumil Petrík. Foto: R. Valent

Štandard bude mať redaktora v lietadle s pápežom. Rozprávali sme sa, čo exkluzívne môžu naši čitatelia od Bohuša Petríka očakávať.

Iba dve slovenské médiá budú s pápežom Františkom v jeho lietadle počas cesty do Budapešti a na Slovensko. Štandard je jedným z nich. Bohumil Petrík, ktorý momentálne žije a píše z Ríma, sa systematicky venuje kúrii, cirkvi a pápežovi Františkovi od vzniku Štandardu. Teraz ho čaká v istom zmysle vrchol jeho žurnalistickej kariéry: Cestuje s pápežom v jednom lietadle a bude mať príležitosť na rad neformálnych aj osobných stretnutí. A možno aj otázku pre pápeža počas cesty z Bratislavy do Ríma.

Bohušove texty budete môcť sledovať každý deň na stránke Štandardu.

Koľko novinárov priletí s pápežom na Slovensko? Koľko je vás spolu v lietadle?

Pápež pricestuje na Slovensko už v nedeľu a spolu s ním by malo byť v lietadle 80 novinárov. Medzi poprednými svetovými a európskymi médiami na pápežskom špeciále bude aj denník Štandard, pre nás ide o premiéru aj poctu, keďže vznikol ani nie pred rokom. V pápežskom „špeciáli“ sme akreditovaní ešte spolu s RTVS. Popritom bude na palube pápežov najbližší tím, pracovníci tlačového centra, zdravotníci, takzvaný hovorca pápeža a ďalší.

Ako funguje proces výberu, ako si sa dostal na palubu s pápežom?

Do výberu sa môže prihlásiť akýkoľvek novinár, no počet akceptovaných je striktne obmedzený a väčšinou akreditáciu schvália len zástupcom známych médií, svetových a európskych agentúr, samozrejme, prihliada sa na médiá z krajín, kam pápež cestuje. To je aj dôvod, prečo vybrali aj Štandard. Azda menšiu rolu zohralo to, že som pôsobil vo Vatikánskom rozhlase aj v iných médiách v Ríme, celkovo niekoľko rokov, a tak poznám väčšinu pracovníkov v tlačovom oddelení, bývalých i súčasných vatikanistov a iných zamestnancov vo Vatikáne. Kultúra v Ríme aj Vatikáne funguje na odporúčaní, na známosti v dobrom zmysle slova, presnejšie na dôveryhodnosti.

Napríklad dôsledne dodržujem embargo na informácie a podobne.

V Ríme pôsobíš dlhšie, už si niekedy s pápežom letel alebo bol akreditovaný na podobnej akcii? Čo to znamená pre teba osobne?

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.