Nemeckým médiám sa dostal do ruky dokument, zatiaľ ešte interný materiál nemeckej vlády, ktorý s istým prekvapením konštatuje, že Nemecko výrazne zaostáva za vlastnými klimatickými cieľmi aj Parížskou dohodou o klíme. Prekvapenie to môže byť len pre nezasväteného.

V skutočnosti Nemecko svoje vlastné nesplniteľné limity neplní dlhodobo. Logicky, keď sú za normálnych fyzikálnych podmienok nesplniteľné. A nezrútia sa z toho len najzelenší zo zelených, ale aj "bežne" zelení vo vysokých výkonných funkciách. Tak napríklad nemecká ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová dala už pred rokmi priechod svojej frustrácii takto: „Je to pre mňa ťažké, ale musím, bohužiaľ, oznámiť, že ciele, ktoré sme si sami stanovili pre rok 2020, nie sme schopní dodržať.“ A teraz sú nemeckí súdruhovia prekvapení znova.

Výsledkom je, že každý liter benzínu a nafty predaný na nemeckých čerpacích staniciach by mohol už o pár mesiacov zdražieť o 70 centov.

Naši nemeckí kolegovia sú nám veľkým vzorom. Uvedomelo hľadajú cesty, ako rýchlo docieliť pokrokový úpadok dopravy a najmä automobilizmu. Ďalšie uvažované možnosti, ako v Nemecku docieliť pokrokový úpadok našej civilizácie, je zavedenie víkendov bez áut alebo zavedenie maximálne osemdesiatkilometrovej povolenej rýchlosti na diaľniciach. Myslím, že od krajiny, ktorá povoľovala svojho času neobmedzenú rýchlosť na diaľniciach, je to evolučný skok ako hrom. Naši zelení sa ešte majú od nemeckých kolegov čo učiť.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.