V spravodajstve o covide vybuchla bomba, hoci hovoriť o výbuchu, ktorý skoro nikto nezaznamená, je otázne.

Server The Intercept, založený kedysi Glennom Greenwaldom, zverejnil v utorok úradné dokumenty, ktoré posúvajú naše poznanie o dianí vo Wu-chane, centre pandémie čínskeho koronavírusu. Greenwald je ľavicový, avšak zásadový žurnalista, ktorého vypudili, keď tlačil na spravodajstvo o obchodoch Huntera Bidena.

Od jari je prípustné aj v slušnej spoločnosti hovoriť o tom, že vírus možno unikol z laboratórií Inštitútu virológie vo Wu-chane. Vie sa, že tento inštitút v snahe pochopiť možný vývoj vírusov príbuzných vírusu SARS s koronavírusmi experimentoval. Pokúšali sa meniť jeho vlastnosti tak, aby sa ľahšie prenášal medzi ľuďmi. Týmto pokusom urobiť vírus nebezpečnejším sa anglicky hovorí "gain of function", do slovenčiny sa prekladá ako "zisk funkcie" pre vírus.

Vie sa, že do Wu-chanu prúdili americké federálne peniaze. Tvár boja s koronavírusom, riaditeľ Národného úradu pre alergie a infekčné choroby, dnes Bidenov hlavný zdravotnícky poradca Anthony Fauci sa zaprisahal, že peniaze z USA na čínsky výskum gain of function nikdy nešli. A nie je vraj pravda, že keď to svojho času Barack Obama zakázal v USA, tamojší virológovia výskum outsourcovali do Číny.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.