Tohtotýždňová cesta pápeža na Slovensko a nový dokument pre Synodu biskupov boli hlavné témy vatikanistov.

Vatikanisti uplynulé dni písali o tom, že čínsky Wu-chan, odkiaľ prišiel do sveta koronavírus, má nového biskupa. A vo Vatikáne opäť premietali kontroverzný film, ktorý vyvolal veľké debaty o tom, čo si myslí pápež o civilných zväzkoch osôb rovnakého pohlavia. Jeho premiéra pred rokom vyvolala silné reakcie.

Františkovo rozhodnutie stráviť omnoho viac času u nás ako u južných susedov stále vyvoláva dohady a rôznorodé reakcie. Pontifik tým vyslal posolstvo, ako „využíva soft power pápežského úradu“, napísal rímsky spravodajca z britského periodika Tablet, ktorý stručne vystihuje názor mnohých médií na túto tému. Je plne v pápežovej línii „ostrej kritiky nacionalisticko-populistických lídrov, akými sú maďarský premiér Viktor Orbán“. Naopak, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (v Ríme stále píšu jej meno bez mäkčeňa) predstavuje „novú generáciu mladých lídrov v ostrom kontraste so šedými mužmi minulosti“ a navyše, mala očariť pápeža svojou ekologickou orientáciou.

O tom, že slovenská prezidentka zohrala významnú rolu, že pápež prijal pozvanie na Slovensko, sa hovorí aj v prostredí slovenských kňazov v Ríme. Keďže Zuzana Čaputová je progresívna liberálka, celé to zapadá aj do pestovaného mediálneho obrazu pápeža Františka, ktorý je z polovice dielom práve západných médií. Vzájomné sympatie Františka a Zuzany Čaputovej budú zrejme aj jednou z tém návštevy. Pre slovenskú cirkev, ktorú prezidentka občas napomenie za jej témy a hodnoty, to bude nová a nezvyklá situácia.

Skúsenejší vedia a rozhľadenejší to dobre poznajú, že pri zahraničných médiách sa treba pripraviť aj na istú predpojatosť, s akou mnohí zahraniční spravodajcovia budú pristupovať k apoštolskej ceste. K tomuto pohľadu patrí, že preceňuje politický rozmer návštevy nad ostatnými. Prispel k tomu i argentínsky pápež, keď minulý týždeň povedal, že nevie, či sa stretne s premiérom Orbánom. Rozvírila sa tým opäť bublina interpretácií, hoci ich stretnutie v programe nechýba.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.