Pápež František sa počas návštevy Slovenska stretne v Košiciach s Rómami. Niektorí sa boja vakcín, ale mnohí sa prihlásili ako dobrovoľníci. Hoci ide o najpočetnejšiu národnostnú menšinu na Slovensku, väčšina jej príslušníkov žije na okraji spoločnosti. Otec Martin Mekel opisuje misiu medzi Rómami a ponúka vlastný pohľad na ich pastoráciu. Osvedčilo sa mu nadviazanie blízkych vzťahov a kontakt v menších spoločenstvách.

Do rekreačnej oblasti pri vodnej nádrži Sigord neďaleko Prešova prichádza každoročne veľa kresťanských spoločenstiev. Hľadajú oddych, no niektorí idú aj pomáhať pri rómskej misii alebo tam majú duchovné cvičenia.

Ešte pred 100 rokmi žili Rómovia, najväčšia národnostná menšina v strednej Európe, kočovným spôsobom života – živili sa kováčstvom, holičstvom, niektoré ženy rady veštili. Komunistický režim ich neskôr prinútil usadiť sa alebo ich vytláčal na okraj miest, prípadne ich umiestňoval do historických centier starých slovenských mestečiek.

Asimilácia nefungovala. Desiatky rokov po tomto neprirodzenom, a občas i brutálnom sociálnom experimente, sa začiatkom 90. rokov Rómovia ocitli uprostred demokracie. Kým zvyšok spoločnosti sa rozvíjal, Rómovia stagnovali.

Viacerí odborníci sa zhodujú na tom, že začarovaný kruh štátnej finančnej podpory, nedostatočné vzdelanie, chudoba a rôzne negatívne sociálne javy spôsobili, že tisícky Rómov na východnom Slovensku dnes bývajú v osadách, často hlboko pod úrovňou chudoby.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.