Ladislav Eduard Hudec bol banskobystrický architekt, ktorého prvá svetová vojna dostala do Číny. Navždy zmenil vzhľad Šanghaja cez stovky realizovaných projektov, no do svojho rodiska sa vrátil až po smrti.

Ladislav Hudec, ktorý získal stredné meno po dedovi, sa narodil v Banskej Bystrici 8. januára 1893. Zatiaľ čo ho otec viedol k praktickému remeslu murára a tesára, kresliť sa naučil u známeho umelca Dominika Skuteckého.

Hudec sa rozhodol pre štúdium architektúry v metropole vtedajšieho Uhorska. Krátko po vyštudovaní Kráľovskej technickej univerzity v Budapešti sa tešil svojej prvej stavbe, mariánskej kaplnke v dedine Vyhne.

Dva dni po jej dokončení vypukla prvá svetová vojna, ktorá po dvoch rokoch trvania dostala mladého Hudeca spolu s jeho bratom na ruskú Sibír. Práve odtiaľ obaja ušli do Číny a usadili sa v Šanghaji.

Postavil prvý mrakodrap mimo Spojených štátov

Začiatkom 20. storočia sa výškovými stavbami mohli pýšiť len Spojené štáty americké. Budovy ako Empire State Building sú pre New York ikonické dodnes.

Hudec si po deväťročnej praxi u amerického architekta otvoril vlastný ateliér. V roku 1934 postavil 22-poschodový, 84 metrov vysoký Medzinárodný hotel, známejší ako Park Hotel v Šanghaji. Stavba si po celé desaťročia udržiavala štatút najvyššej budovy mimo USA.

Park Hotel v Šanghaji. Foto: Wikipédia

Hudec pôsobil v čínskom Šanghaji 29 rokov a zanechal v ňom desiatky realizovaných projektov. Aj keď sa snažil vrátiť na Slovensko, zmena politického režimu ho nakoniec donútila požiadať USA o azyl.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.