Slovenskí katolícki biskupi rozlišujú medzi morálnou zodpovednosťou prijímateľov očkovania proti koronavírusu a zodpovednosťou výrobcov a vedcov používajúcich morálne problematický biologický materiál.

„Je morálne prípustné očkovať i dať sa zaočkovať vakcínou, ak nie sú k dispozícii eticky úplne bezproblémové vakcíny, a ak existuje závažné nebezpečenstvo pre zdravie,“ píše vo svojom vyhlásení Konferencia biskupov Slovenska (KBS).

Reaguje tým na množiace sa „pochybnosti o etickosti vývoja a prípravy niektorých vakcín“, ktoré využívajú „tkanivá odobraté z potratených plodov“ v minulom storočí. V súvislosti s vakcínou proti koronavírusu z dielne spoločností Pfizer a BioNTech k takémuto zákroku nedošlo „na akomkoľvek stupni plánovania, vývoja alebo produkcie“, no použili „bunkovú líniu iba na jeden z laboratórnych testov svojich produktov.”

Ako ďalej pokračuje KBS, existuje teda spojenie s potratom, ale je nepriame a vzdialené. Odvoláva sa na biskupov z USA, ktorí zamietli námietky o tom, že použitie takýchto vakcín je „vždy nemorálne“, lebo to „nezodpovedá katolíckemu morálnemu učeniu“.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.