Prinášame informácie zo zákulisia parlamentu, kde sa rozhoduje o dôležitých ústavných zmenách. Koalícia hľadá dohodu, niektoré návrhy vyvolávajú nezhody. Hlasovanie ovplyvní ďalšie fungovanie koalície.

Hoci v médiách čelí asi najväčšej kritike návrh ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina), voči ktorému okrem liberálnych ekonómov vystupujú aj odbory, návrh vyzerá pred hlasovaním nádejne. Krajniak chce do Ústavy presadiť zásady dôchodkovej reformy spolu s odkazom na rodinný bonus, zdá sa, že podpredseda Sme rodina je skúsený vyjednávač, situáciu nepodcenil a jeho návrhy by mali prejsť. Návrh bol síce predložený na poslednú chvíľu, navyše vo forme poslaneckého pozmeňovacieho návrhu, minister Krajniak je však blízko k úspechu. Denníku Štandard to potvrdil zdroj z prostredia parlamentu, ktorý si neželal byť menovaný.

Do Ústavy by tak mali byť zadefinované tri nové sociálne práva, o ktoré sa usiloval šéf rezortu práce. Má ísť o právo na odchod do dôchodku po stanovenom počte odpracovaných rokov. Právo, aby tí, ktorí vychovávajú pracujúce deti, platia odvody a dane, nemohli byť diskriminovaní pri výpočte dôchodku. A v poslednom rade chce garantovať právo, aby každý pracujúci človek mohol odviesť časť svojich daní alebo odvodov pre svojich rodičov, ergo, dôchodkový bonus, ako o ňom na Štandarde písal jeden z jeho autorov Vladimír Palko.

Kľúčom k úspechu bol zrejme aj fakt, že jeden z týchto návrhov pochádza z programu OĽaNO, ide o návrh na nárok na dôchodok po odpracovaní stanoveného počtu rokov. Na druhom mieste minister Krajniak rozhodne trval na svojej politickej priorite, ktorou je rodičovský bonus. Na príprave sa podieľala pracovná skupina, kde boli zastúpení aj zástupcovia ďalších rezortov či NBS.

Ilustračné foto: Martin Baumann/TASR

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.