Končí sa storočie americkej dominancie alebo sa len stiahli z jedného regiónu? Podobné otázky sa začali objavovať po stiahnutí z Afganistanu, ktoré naštrbilo vieru v neotrasiteľné postavenie USA.

Nedávne fiasko USA v Afganistane opätovne otvorilo staronovú otázku. Sú Spojené štáty americké ešte stále dominantnou mocnosťou? Čoraz častejšie sa ozývajú hlasy, ktoré to spochybňujú.

Nedávno sa tak nepriamo vyslovil britský minister obrany Ben Wallace. V rozhovore zo začiatku septembra uviedol, že Spojené kráľovstvo očividne nie je superveľmoc. Zároveň však tento štatút spochybnil v prípade USA.

„Ale superveľmoc, ktorá nie je pripravená v niečom vytrvať, zrejme tiež nie je superveľmoc. Jednoznačne to nie je svetová sila, len veľká sila,“ dodáva Wallace, ktorý bol už v minulosti kritický k USA.

Terčom jeho nevôle bola dohoda bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorej došlo k stiahnutiu amerických vojakov z Afganistanu počas mandátu Joea Bidena. Viedlo to k rýchlemu pádu tamojšej vlády podporovanej Západom a nástupu Talibanu k moci.

Koniec amerického storočia?

Podobné názory vo veľkom zaznievali aj vlani. Dôvodom bolo absolútne nezvládnutie pandémie, anarchia po protestoch rasového hnutia Black Lives Matter či rozdelenie tamojšej spoločnosti, ktoré sa každý rok čo rok stupňuje.

Julian Borger koncom augusta v denníku Guardian polemizoval, či ide o koniec takzvaného amerického storočia. Tento pojem spopularizoval americký mediálny magnát Henry Luce v roku 1941, pričom v nasledujúcich desaťročiach bol skutočne výstižný.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.