Vírus, ktorý obopol celý svet, vraj mohol vzniknúť inde ako v Číne. Alebo sa mohol objaviť na viacerých miestach naraz. Takéto názory pochádzajú z Číny.

Svetová pandémia nového koronavírusu SARS-CoV-2 zmenila život na celom svete. Vírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, má na svedomí tisícky životov, ako aj obrovské ekonomické straty. Podľa dostupných zdrojov a faktov je zrejmé, že nový koronavírus pochádza z Číny, z mesta Wu-chan. Niektorí politici, ako napríklad Donald Trump, nazývajú tento vírus dokonca čínskym vírusom. Čína sa však snaží rôznymi teóriami dokázať, že vírus nepochádza z ich územia.

Je zrejmé, že rozšírením nového koronavírusu z Číny utrpela reputácia Čínskej ľudovej republiky vo svete. Hoci sa veľká väčšina štátov sveta zdržala obviňovania Číny z vypuknutia svetovej pandémie, objavili sa aj hlasy, ktoré otvorene vyzývajú Čínu, aby vyvodila zodpovednosť za vznik nového koronavírusu. Jedným z najhlasnejších vyzývateľov sú Spojené štáty.

Čína sa pritom v posledných rokoch veľmi usilovne snaží budovať svoj imidž a vytvárať pozitívny obraz o svojom systéme.

Hoci existuje viacero kontroverzných tém, ktoré Číne kazia ich snahu, ako napríklad porušovanie ľudských práv alebo prevýchovné tábory v Sin-ťiangu, rozpútanie pandémie v celosvetovom rozsahu vážne narušilo dôveryhodnosť Číny a prispelo k „strate tváre“ Čínskej ľudovej republiky.

Indická verzia o kontaminovanej vode

Jednou z taktík pekinskej vlády, ako odvrátiť pozornosť od Wu-chanu a zvrátiť negatívny pohľad sveta na Čínu, je prenesenie zodpovednosti na iný štát. Čína sa snaží na základe viacerých teórií dokázať, že nový koronavírus vznikol v inej krajine a do Wu-chanu ho priniesli.

Podľa najnovšej teórie pochádza nový koronavírus z Indie. Táto teória môže mať samozrejme politický podtext, keďže napätie vo vzájomných vzťahoch sa v posledných týždňoch a mesiacoch stupňuje.

Podľa výskumníkov z Čínskej akadémie vied sa nový koronavírus prvýkrát objavil v lete 2019 v Indii, kde sa preniesol zo zvieraťa na človeka prostredníctvom kontaminovanej vody. Čínski vedci sa domnievajú, že dôvodom rozšírenia vírusu z Indie bol nedostatok vody, ktorý spôsobil, že sa divé zvieratá a ľudia stretávali pri rovnakých zdrojoch pitnej vody a mohlo dôjsť k prenosu vírusu. Šíreniu podľa Číny údajne dopomohol zlý zdravotný systém v Indii.

Na viacerých miestach naraz

Čínske štátne denníky prednedávnom zverejnili vyhlásenia niektorých čínskych vedcov, ktorí sa svojimi tvrdeniami snažia presvedčiť svetovú verejnosť, že nový koronavírus nie je pôvodne z Wu-chanu. „Wu-chan je miesto, kde oficiálne zaznamenali prvé prípady nakazenia. To však nedokazuje, že koronavírus pochádza z Wu-chanu,“ povedal hlavný epidemiológ Čínskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb Ceng Kuang.

Podľa Jang Čan-čchioua, zástupcu riaditeľa Oddelenia patogénnej biológie na univerzite vo Wu-chane, mohla pandémia prepuknúť vo viacerých svetových mestách vrátane Wu-chanu. „Čínsky monitorovací systém umožnil zdravotníkom nájsť a sledovať rozšírenie COVID-19 v jeho rannom štádiu. To však neznamená, že vírus vznikol vo Wu-chane,“ uviedol Jang. Niektoré štáty podľa neho naschvál utajovali informácie o výskyte ohnísk nákazy u nich doma.

Tak, ako pri teórii o pôvode nového koronavírusu z Indie, aj tu však na podporu teórie chýbajú dôkazy.

Zdrojom má byť Európa

Nedávna talianska štúdia, ktorú publikovali v novembri tohto roka, informovala, že výsledky krvných testov v Taliansku z obdobia od septembra 2019 do marca 2020 ukázali protilátky špecifické pre koronavírus SARS-CoV-2. Táto štúdia doslova nahrala do karát snahe Číny dokázať, že nejde o „čínsky“ vírus. Ceng Kuang sa taktiež odvoláva na výskum, ktorý viedla Univerzita v Barcelone. Tá mala vraj zistiť prítomnosť nového koronavírusu zo vzoriek z odpadových vôd.

Výsledky z Talianska a Španielska podľa Cenga dokazujú, že vírus nie je z Číny. Okrem faktu, že oba štáty čelili veľkému množstvu nakazených, taktiež genetické informácie vírusu z oboch krajín sú veľmi podobné tomu z Wu-chanu. Taliansko a Španielsko sa tak pridávajú k zoznamu štátov, ako napríklad Spojené štáty, India, Rusko alebo Česká republika, ktoré Čína od vypuknutia pandémie označila za možných pôvodcov svetovej pandémie nového koronavírusu.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.