Príklady najzaočkovanejších krajín na svete ukazujú, že dosiahnuť kolektívnu imunitu je pri tomto type vírusu takmer nemožné. Nie je hanba, vo svetle nových poznatkov, meniť stratégie. Koronavírus bude s nami dlho, musíme sa s ním naučiť žiť. Nie je to tak, že kto nie je zaočkovaný, je okamžite dezolát. Takmer polovica národa sa nezaočkovala. Verím, že si nikto nedovolí tvrdiť, že je polovica národa hlúpa, hovorí predseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič, ktorý ako člen SaS za svoje názory zožal tvrdú kritiku aj z vnútra strany.

Na Facebooku ste zdieľali status o tom, že ste nezaočkovaný. Povedali ste, že očakávate, že vás preto ľudia označia za dezoláta. Prekvapilo to mnohých ľudí aj vo vašom okruhu, čo dali patrične najavo v komentároch. Čo vás k tomuto verejnému priznaniu viedlo?

Je to moje osobné rozhodnutie. Ľudia oprávnene očakávajú od politikov, aby hovorili pravdu. Veľa kolegov z koalície zverejnilo fotky zo svojho očkovania. Ja som sa rozhodol poukázať na druhú možnosť. Cítim sa komfortnejšie, keď môj postoj nemusím tajiť. Očkovanie je dobrovoľné a obe rozhodnutia sú teda zákonné. Vášne sú však vybičované a spoločnosť je rozdelená ako nikdy predtým.

Priznať sa k neočkovaniu vo verejnom priestore sa okamžite rovná označeniu za dezoláta. Realita sú rozhádané rodiny, kolegovia zazerajúci na seba v práci či sociálne siete plné nenávistného obsahu. Ak však chceme byť skutočne slobodnou spoločnosťou, musíme rešpektovať aj ľudí, ktorí vakcínu z rôznych dôvodov nechcú. Chcel som rozprúdiť diskusiu nezmyselnosti delenia ľudí na zaočkovaných a nezaočkovaných, pretože zdieľame jeden priestor a vytvárame jednu spoločnosť.

Táto diskusia tu v určitej miere už je, nejde o nič nové. Otázne je, ako ste k tomu vaším statusom prispeli. Áno, ide o vaše slobodné rozhodnutie. Je to však zo spoločenského a zdravotného hľadiska aj rozumné rozhodnutie? Vyzerá to, že ide o viac než len o snahu vyvolať diskusiu.

Veľa vecí ukáže čas. Koronavírus SARS-CoV-2 a ochorenie COVID-19 tu je a nemôžeme ho podceňovať. Po roku a pol som presvedčený, že vírus nemôže ďalej riadiť naše životy a ekonomiku, nemôže nás oberať o slobodu, nemôžeme mu prispôsobovať všetko konanie. Koronavírus bude s nami dlho, musíme sa s ním naučiť žiť s rešpektom, ale bez strachu, všadeprítomných obmedzení a delenia ľudí na skupiny. Je potrebná poctivá verejná diskusia a realistický pohľad na situáciu. Budem mať 44 rokov a tu vôbec nejde o mňa. Koronavírus je zásadne rozdielne nebezpečný pre rôzne vekové skupiny. Dáta z Nemecka hovoria o tom, že 90 percent všetkých úmrtí je v kategórii nad 70 rokov. Alebo inak – zo slovenských dát vyplýva, že seniori nad 80 rokov majú ťažké prípady 500-krát častejšie ako deti do 18 rokov. Prečo sa pre celú populáciu ponúka vakcinácia ako jediné spoločensky akceptované riešenie?   

Platí, že čím cielenejšie niečo robíte, tým sú výsledky lepšie. Pre starších ľudí s pridruženými ochoreniami je očkovanie jednoznačne najlepšia možnosť. Pre deti v školách je COVID-19 však minimálny problém, rovnako ako pre ľudí do 50 rokov. Ak ľudia cítia, že percentá zaočkovanosti sa naháňajú na deťoch a mladých zdravých ľuďoch, zatiaľ čo tie kategórie, ktoré očkovanie potrebujú, idú do úzadia, spôsobuje to nedôveru v očkovanie.

Vaše vyjadrenie vyvolalo vlnu kritiky, štandardné argumenty totiž hovoria napríklad o kolektívnej imunite. Vás covid zrejme až tak neohrozuje, ale po očkovaní je nižšia šanca, že sa nakazíte, ako aj to, že vírus prenesiete ďalej. Hovorí sa tiež o tom, že práve u neočkovaných vírus mutuje a stáva sa nebezpečnejším. Necítite sa pri vašich tvrdeniach na tenkom ľade?

Práve pri myšlienke kolektívnej imunity je jasne vidieť, ako plynúci čas prináša odpovede. Príklady najzaočkovanejších krajín na svete ukazujú, že dosiahnuť kolektívnu imunitu je pri tomto type vírusu takmer nemožné. Nie je hanba, vo svetle nových poznatkov, meniť stratégie. Naháňať sa za vysokým percentom plošnej zaočkovanosti neprináša výsledky. Potrebujeme čo najviac zaočkovať staršiu populáciu, 500-tisíc nezaočkovaných slovenských seniorov je skutočný problém. Mojim rodičom som očkovanie odporučil a sú zaočkovaní. Naopak pre mladšie generácie je dobrovoľnosť ich rozhodnutia najlepšia možnosť.

Musíme chrániť zraniteľných, o tom nie je pochýb. Druhá vlna nám priniesla ponaučenie, že zastavením celej spoločnosti s obrovským dosahom na ekonomiku ich aj tak nedokážeme ochrániť. Začína byť jasné, že vysoká všeobecná zaočkovanosť ich tiež neochráni.

S plynúcim časom je stále jasnejšie, že očkovanie, bohužiaľ, nie je čarovným prútikom. Realita je zasa raz komplikovanejšia a komplexnejšia. Očkovanie prináša výrazný benefit ľahšieho priebehu a všetci očkovaní si zaslúžia úctu. Neočkovanie (teda premorenie) prináša komplexnejšiu a trvalejšiu imunitu, ktorá viac chráni aj pred potenciálnymi novými mutáciami. Som presvedčený, že namiesto odsúdenia si nezaočkovaní tiež zaslúžia úctu. Za cenu vlastného rizika zabezpečili, že aj pri novej mutácii bude časť spoločnosti odolnejšia. Som presvedčený, že obe riešenia sú správne. Málo sa totiž hovorí, že ak vírus urobí tú „správnu“ mutáciu, imunita získaná aktuálnou generáciou vakcín nebude vôbec účinná. No a to znamená ďalšie potrebné generácie vakcín, teda ďalšie a ďalšie očkovanie. 

Pre laika môže byť ťažké sa v téme orientovať. Napríklad, keď americké CDC vyhlási, že aj zaočkovaní prenášajú vírus podobne ako nezaočkovaní a o pár dní sa viacerí poprední virológovia vyjadria, že to tak nie je a vírusová nálož je u nich nižšia. Postoje aj názory odbornej verejnosti sa stále vyvíjajú. Ako prebehol tento vývoj u vás? Ste dlhodobo skeptickejší voči očkovaniu?

Je úplne prirodzené, že sa názory a postoje odborníkov menia a vyvíjajú. Aj pre nás politikov platí, aby prijímali riešenia na základe meniacich sa poznatkov.

Ja som dlhodobo za voľnejší prístup. So všetkým rešpektom považujem koronavírus iba za súčasť života. Musíme s ním koexistovať s minimálnym množstvom obmedzení. Musíme hľadať čo najpresnejšie riešenia, aby život zasahovali čo najmenej a boli maximálne účinné proti vírusu. Vojenskou terminológiou povedané – kobercové bombardovanie nie je nikdy tak účinné ako cielené, vysokopresné bombardovanie. Plošné opatrenia robia veľa škôd a majú len malý účinok, pri presne cielených opatreniach je to opačne.

Takýmto plošným opatrením je aj očkovanie.

Očkovanie nie je jediná cesta. Je dôležité a neodrádzam od neho, ale som za slobodu rozhodnutia a rešpektovanie oboch rozhodnutí. Nie je to tak, že kto nie je zaočkovaný, je okamžite dezolát. Takmer polovica národa sa nezaočkovala. Verím, že si nikto nedovolí tvrdiť, že je polovica národa hlúpa.

Čím dlhšie žijeme s covidom, tým viac vidíme, že cestou je zodpovednosť. Mal som covid, zvládol som ho relatívne ľahko a som pripravený na to, že ho môžem dostať opäť. Pre nezaočkovaného je zodpovednosť bežnou súčasťou dňa, pretože vníma, že sa môže infikovať. Naopak, nefunguje idea, že dve injekcie všetko vyriešia a môžem mať 130 kíl, jesť samú slaninu a nestarať sa o svoje zdravie. Životný štýl, vlastná imunita a pohyb je tým, čo nám umožní dlhodobo s vírusom fungovať. Aj o tom bol môj status. Obe rozhodnutia sú zákonné, na tomto základe by sme mali aj my politici spájať spoločnosť.

Ak označíte nezaočkovaného človeka za dezoláta, čomu ste pomohli? Delenie nepomáha v boji proti covidu a navyše škodí spoločnosti.

Marián Viskupič. Foto: Patrícia Falbová

Konzultovali ste v SaS vaše vyjadrenie pred jeho uverejnením? Richard Sulík hovorí o tom, že máte v strane veľkú slobodu a on nekoriguje, čo ktorý poslanec predloží alebo povie. Vedel však o tom?

Richardovu úctu k slobode vyjadrenia názoru si veľmi vážim. Konzultoval som to s naším komunikačným oddelením. Kolegovia mi neodporúčali zverejniť daný status. Náš liberalizmus je v tom, že rešpektujeme aj názory, s ktorými nemusíme vždy súhlasiť. 

(viac…)
Najnovšie autorské články