Normálny život bez rúšok na tvárach? Aj toho sa už niektoré národy dočkali a v susednom Česku sa chcú do tejto zatiaľ malej skupiny šťastnejších štátov pridať. Nebude to však také jednoduché a bez očkovania to vraj nepôjde. Inšpiráciou môže byť postup Dánska.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch (nom. ANO) oznámil, že rúška a respirátory budú môcť ľudia v Českej republike odložiť až vo chvíli, keď bude proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaná dostatočná časť populácie.

Podľa Vojtěcha sa povinnosť nosiť rúška v doprave, obchodoch a vybraných prevádzkach môže v Česku skončiť až vtedy, keď budú proti covidu zaočkované aspoň tri štvrtiny obyvateľstva. Ale ani to nemusí stačiť.

Aspoň prvou dávkou očkovania proti covidu je v Česku momentálne zaočkovaných takmer 56 percent obyvateľstva. Vytúženú 75-percentnú hranicu by mohli Česi podľa odhadov ministra dosiahnuť niekedy koncom jesene.

Na Slovensku je zaočkovanosť približne o desať percent nižšia než u našich susedov. Na návšteve Prahy to po stretnutí s Vojtěchom priznal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO).

Šéfovia rezortov zdravotníctva si vymenili informácie ohľadom prípadného podávania tretej dávky vakcíny proti covidu. Lengvarský priblížil, že Slovensko onedlho umožní vakcináciu podpornou dávkou pre rizikové skupiny obyvateľstva vrátane ľudí v domovoch pre seniorov.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.