Vlády západných krajín sa krátko po neslávnom páde Kábulu zaprisahávajú, že s Talibanom sa oficiálne baviť nebudú. Najmä, že s ním nebudú nadväzovať formálne diplomatické vzťahy, uznávať nový režim, a nedajbože ho dokonca podporovať pomocou rôznych rozvojových grantov, ktoré do Afganistanu za predchádzajúcej vlády prúdili vo veľmi veľkej miere. Po ľudskej stránke je to pochopiteľné, veď po vojenskom neúspechu a po tom, čo naše snahy o mierovú rekonštrukciu krajiny zlyhali, si potrebujeme kolektívne zachovať tvár – aspoň sami pred sebou, keď už sa nám Čína smeje a s radosťou prijíma talibanských emisárov.

Problém s našou odmietavou pozíciou je hlavne ten, že nezodpovedá realite. Veľmi podobne sa kedysi arabské štáty rozhodli predstierať samy sebe, že neexistuje žiadny Izrael; veľmi podobne sa európske štáty nechcú podpísať pod skutočnosť, že hlavným mestom Izraela je Jeruzalem; veľmi podobne sa dodnes tvárime, že Krym je Ukrajina; veľmi podobne sa väčšina krajín na svete neodvažuje povedať, že Taiwan je de facto samostatnou krajinou a nie súčasťou Číny. Niektoré tie fikcie sa dajú udržať dlho, napríklad tá jeruzalemská. Izraelčanom je vcelku jedno, čo si o statuse svätého mesta myslia iné krajiny, a pragmaticky im ide hlavne o dobré obchodné a politické vzťahy, ktoré jeruzalemská otázka príliš neohrozuje.

Talibanská fikcia ale čoskoro narazí na zásadný problém.

Afganistan neprosperuje a má nedostatok takmer všetkého, okrem nerastných surovín, makových polí a najmä okrem Afgancov. Tých je dosť, neustále ich pribúda a obnovený emirát je schopný ich vyvážať v miere viac než veľkej, rádovo väčšej než je zvyškom sveta vôbec dopytované. (Carolu Racketeovou a jej súputníkov v tento okamih radšej nepočítajme, aj keď ich vplyv v EÚ, žiaľ, ešte nie je nulový.) A aj keď sú noví vládcovia Kábulu podľa našich štandardov nevzdelaní, neznamená to, že sú hlúpi. Samotný pohľad na potýčky na bieloruských hraniciach im bude stačiť na to, aby pochopili, ako unikátne je Európa vydierateľná prísunom živých ľudí.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.