Globálne ceny poľnohospodárskych produktov sú na historicky vysokých úrovniach. Napriek dobrej domácej úrode môžeme v najbližšom období očakávať ďalší rast cien potravín. Príčinou nie je len pandémia, ale aj nepriaznivé počasie a rastúca cena dopravy.

Žatva na Slovensku sa pomaly končí a odhad tohoročnej úrody vyznieva pozitívne. Štatistický úrad očakáva hektárové výnosy nad päťročným priemerom pri obilninách, zemiakoch, slnečnici, sóji a hrachu. Hoci úroda bude slabšia ako v minulom roku, výrazne prekonáva odhady z júna tohto roku. Príčinou nižšieho prvého odhadu bol neskorší začiatok žatvy.

Dobré výsledky slovenského poľnohospodárstva však zrejme nebudú mať dosah na ceny potravín pre slovenských spotrebiteľov. Slovenská produkcia je z globálneho pohľadu veľmi malá a ceny ovplyvňujú faktory za hranicami našej vlasti. Svetové ceny potravín sa držia na vysokých úrovniach a nezdá sa, že by mali v najbližšom období klesať.

Ceny na historických maximách

Cenový index Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) v auguste opäť narástol a po dvoch mesiacoch poklesu sa znova blíži k rekordným hodnotám z mája tohto roku. Sledované ceny poľnohospodárskych produktov sú výrazne vyššie než v období pred pandémiou. Index sumarizuje ceny širšieho koša poľnohospodárskych komodít – obilnín, rastlinných olejov, mäsa, mliečnych výrobkov a cukru – a ceny rastú vo všetkých skupinách produktov.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.