Počas blížiacej sa štvordňovej návštevy pápeža Františka na Slovensku budú platiť nielen prísne bezpečnostné, ale aj protiepidemické opatrenia. Na stretnutia s hlavou katolíckej cirkvi však môžu prísť len plne zaočkovaní. Opatrenie vyvolalo vlnu kritiky časti spoločnosti vrátane veriacich. Na zmenu pravidiel vyzvali Kresťanská únia aj KDH.

Návšteva pápeža Františka na Slovensku je naplánovaná na 12. až 15. septembra. Počas štyroch dní navštívi Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín. Na všetkých miestach je potrebná registrácia vopred. Navyše sa na stretnutiach s hlavou katolíckej cirkvi môžu zúčastniť len tí, ktorí zároveň spĺňajú podmienku plnej zaočkovanosti.

To znamená, že na stretnutia s pápežom sa dostanú len zaregistrovaní, ktorí sú zároveň aspoň dva týždne po druhej dávke dvojdávkových vakcín proti ochoreniu COVID-19. Rovnako to platí aj pre očkovaných jednodávkovým očkovaním Janssen od spoločnosti Johnson&Johnson. V tomto prípade však musia byť ľudia 21 dní po podaní štepenia. Vstup budú mať povolený aj tí, ktorí majú iba dva týždne po prvej dávke a navyše v uplynulých 180 dňoch prekonali covid.

Na stretnutia s pápežom je zatiaľ registrovaných iba niečo vyše 30-tisíc ľudí, čo sú v porovnaní návštevami pápeža Jána Pavla II. desatinové počty.

Čas zmeniť pravidlá

Vzhľadom na nízky počet registrovaných na podujatia venované návšteve pápeža Františka na Slovensku volá Kresťanská únia (KÚ) po uvoľnení protiepidemických pravidiel.

KÚ priznáva, že bolo rozumné trvať na povinnej zaočkovanosti všetkých účastníkov masových bohoslužieb s prítomnosťou pápeža Františka. Strana však dodáva, že situácia sa zmenila. Argumentuje pritom nedávnymi úspešne zvládnutými masovými podujatiami.

(viac…)

Najnovšie autorské články