Dve dávky vakcíny proti covidu zdravej populácii stačia, tvrdia európske zdravotnícke inštitúcie. Rozhodnutie o tretej dávke padne na Slovensku tento týždeň.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vo štvrtok vyzvalo štáty, aby sa v boji proti SARS-CoV-2 zamerali na prvotný vakcinačný program a nie na podávanie tretej dávky očkovacej látky. Tú viaceré krajiny začali používať s cieľom zastaviť šírenie nákazlivejšieho delta variantu.

ECDC uvádza, že schválené vakcíny proti covidu sú v súčasnosti vysoko účinné pri obmedzovaní dosahov ochorenia COVID-19. „Prioritou by teraz malo byť očkovanie všetkých jednotlivcov, ktorí sú oprávnení na podanie vakcíny a dosiaľ odporúčané očkovanie neabsolvovali,“ vyhlásilo ECDC.

Tretia dávka len pre určité skupiny obyvateľstva

ECDC tvrdí, že aplikovanie posilňujúcich dávok by sa malo zvážiť v prípade ľudí so závažne oslabeným imunitným systémom, ak im prvé dve dávky neposkytnú dostatočnú ochranu. Rovnaké stanovisko zaujala na svojej webovej stránke aj Európska lieková agentúra (EMA). Podľa ECDC „neexistuje nevyhnutná potreba podávania podporných dávok vakcín plne zaočkovaným jednotlivcom v bežnej populácii“.

Vakcíny proti covidu schválené v USA a EÚ poskytujú zatiaľ veľmi silnú ochranu pred ťažkým priebehom ochorenia a prípadným úmrtím. Ich schopnosť zabrániť nákaze sa však značne oslabuje v súvislosti s variantom delta.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.