Zatiaľ čo na Harvardovej univerzite nie je problém vymenovať za vedúceho kaplána ateistu, Univerzita v Nottinghame má problém vymenovať za univerzitného kaplána kňaza, ktorý verejne zastáva pro-life názory. Nič na tom nemení ani to, že sa ho zastala aj bývalá riaditeľka najväčšieho súkromného poskytovateľa potratov v Británii.

Čoho všetkého sa to ešte dočkáme? Nuž, hranica sa opäť kúsok posunula: New York Times informoval, že vedúcim kaplánom na Harvardskej univerzite sa stal Greg Epstein, ktorý tu pôsobí ako kaplán pre ateistov a humanistov. Čítate správne, šéfom kaplánov na tejto univerzite sa tak stane ateista, teda človek, ktorý neverí v Boha. A to na základe volieb medzi ostatnými duchovnými, ktoré jednohlasne vyhral.

https://twitter.com/gregmepstein/status/1430890082731446274

Na Harvardovej univerzite pritom pôsobí viac ako štyridsať kaplánov rôznych denominácií, medzi nimi aj traja katolíci, ktorí tu pôsobia v rámci The Harvard Catholic Centre. Nico Quesada, riaditeľ tohto centra pre marketing a médiá, sa v rozhovore pre CNA snažil celú vec upokojiť, keď vyhlásil, že Epstein v skutočnosti nebol zvolený do vedúcej funkcie. Ide podľa jeho slov len o administratívnu funkciu, ktorá navyše nebude mať na katolícku misiu pôsobiacu na Harvarde žiaden vplyv a do ktorej každý rok volia svojho zástupcu spomedzi všetkých denominácií, ktoré sa na tejto pozícii striedajú.

Quesoda sa trochu rozpačito snažil vysvetliť, že "táto rola nemá žiaden vplyv, okrem skutočnosti, že má titul prezidenta Harvardských kaplánov a že je spojovacím článkom medzi touto skupinou (kaplánov) a prezidentom Harvardu". Dodal, že Epstein "je len nositeľom posolstva harvardských kaplánov vedeniu Harvardu“ a „je pod dohľadom svojich kolegov".

Opačný názor na celú vec má Robert Barron, pomocný katolícky biskup v Los Angeles, ktorý na vzniknutú situáciu reagoval vo svojom článku v New York Post, kde napísal, že fakt, že Epstein, ktorý je označovaný za oddaného ateistu, bude napriek tomu koordinovať úsilie všetkých kaplánov na jednej z popredných amerických univerzít, je znakom „úplnej a hrubej kapitulácie zo strany pravdepodobných (presumably) náboženských lídrov na Harvarde“.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.