Fotograf Sebastião Salgado. Zdroj: kniha Friedenspreis des deutschen Buchhandels, vydavateľ MVB GmbH; 1. vydanie, 2019.

Pokračujeme v seriáli Matúša Zajaca s názvom Svetoví fotografi z mojej knižnice. Autor nám postupne predstaví elitných fotografov súčasnosti aj minulosti. Tentoraz to bude Sebastião Ribeiro Salgado.

Sebastião Ribeiro Salgado sa narodil 8. februára 1944 ako šieste z ôsmich detí a jediný chlapec. Jeho rodičia vlastnili veľkú dobytkársku farmu v malom meste Aimorés v Brazílii, kde vyrastal. Vyššie vzdelanie získal vo Vitórii a v São Paole, kde študoval ekonómiu. V roku 1967 sa oženil s Léliou Deluiz Wanickovou a o rok neskôr začal pracovať ako ekonóm pre ministra financií brazílskeho štátu São Paolo.

Z Brazílie sa manželia presťahovali v roku 1969 do Paríža, kde Salgado pokračoval v štúdiu a získal doktorát z ekonómie. Domovinu opustili kvôli účasti na študentskom proteste voči brazílskej vojenskej diktatúre, za čo im zobrali pasy. Nasledujúcich desať rokov sa preto nemohli vrátiť z Európy späť domov. Usadili sa v Paríži, kde žijú dodnes. Napriek tomu, že sa ich nútený exil po zmene politickej situácie v Brazílii skončil, Paríž sa pre Salgada stal vstupnou bránou do galérií a k vnímaniu umenia a fotografie.

Počas svojich pracovných ciest v Afrike sa rozhodol vytvárať obrazovú fotodokumentáciu, ktorá zaujala ľudí venujúcich sa fotografii natoľko, že sa o niekoľko rokov rozhodol vstúpiť do fotografickej agentúry Sygma. Známym pre širokú verejnosť sa stal až vstupom do renomovanej agentúry Magnum v roku 1984. Vydržal v nej desať rokov a po názorových nezhodách sa rozhodol spolu s manželkou v roku 1994 založiť vlastnú agentúru Amazonas Images.

Životné prostredie, ľudské utrpenie a čaro šerosvitu

Prečo sú Salgadova tvorba a úsilie pomáhať hlavne životnému prostrediu také dôležité pre fotografickú scénu? Autor dokumentoval ľudské utrpenie po celom svete. Teraz však priamo v rodnej Brazílii. Lieči zdevastovanú krajinu. Legendárny fotograf sa rozhodol vysadiť niekoľko miliónov stromov, čím vytvoril prírodnú rezerváciu s rozlohou sedem kilometrov štvorcových v štáte Minas Gerais, viac ako 100 kilometrov vnútrozemím do brazílskeho atlantického pobrežia, v údolí rieky Rio Doce.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.