Pápež František je proti vývozu západnej demokracie do Afganistanu a citoval pri tom Putina. Katolíkov to neprekvapí, ale potraty označil za príčinu demografickej krízy.

Pôsobeniu Západu v Afganistane sa dočkalo kritiky z nečakanej strany. Vývoz demokracie západného typu do tohto štátu odsúdil pápež František a citoval pri tom ruského prezidenta Putina.

Niežeby išlo o nejakú zmenu postoja, Vatikán bol veľmi otvorene proti vojne v Iraku. S vojnou nesúhlasil ešte Ján Pavol II. Teraz je však reč o Afganistane, ktorý momentálne plní titulky novín a opúšťajú ho poslední vojaci Západu. Na svetovej politickej scéne sa vedú vášnivé debaty o tom, do akej miery západná koalícia zlyhala a či vôbec bolo možné v Kábule vybudovať demokratický režim. Nádeje rýchlo spľasli a moci sa rýchlo chopil Taliban.

V tejto situácii dal pápež František rozhovor španielskemu rádiu Cadena Cope, z ktorého cituje portál Politico. Pri otázke na dianie v Afganistane pápež uviedol, že zareaguje citátom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorú označil za poprednú politickú líderku.

„Je nevyhnutné zastaviť nezodpovednú politiku Západu, ktorý vnucuje svoje hodnoty ostatným, a pokúša sa budovať [západné, pozn. red.] modely demokracie v iných štátoch bez zohľadnenia historických, etnických a náboženských špecifík a ignorujúc tradície iných národov,“ zaznelo od pápeža.

Ako sa však ukázalo, kritický výrok na adresu misie Západu v Afganistane bol z prejavu ruského prezidenta Vladimira Putina, keď bola Angela Merkelová na oficiálnej návšteve Ruska pred dvoma týždňami. Všimli si to viaceré médiá, vrátane britského denníka The Guardian.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.