1. septembra, 07:04

Stretnutie On je živý je skúsenosťou s mladou tvárou katolíckej cirkvi

Stretnutie On je živý je skúsenosťou s mladou tvárou katolíckej cirkviPodujatie On je živý. Foto: Komunita Emanuel

Kresťanský festival „On je živý“ je stále živý. Aj po 25 rokoch sa dočká pokračovania, i keď v zmenenej forme. Aktuálny 26. ročník sa bude konať 10. 9. 2021 – 12. 9. 2021 v bývalom kňazskom seminári v Badíne. Stretnutie je skúsenosťou autentickej radosti a duchovnej hĺbky. O jeho histórii, cieľoch, zmysle a zmenách sme sa porozprávali s jedným z organizátorov podujatia Martinom Harčárom, katolíckym kňazom komunity Emanuel.

Otec Martin, súčasťou festivalu ste už 20 rokov, aká je vaša úloha?

Moje úlohy sa počas tých 20 rokov menili, ale som kňazom komunity Emanuel a mojou prvoradou úlohou je byť v službe účastníkom. V prvom rade je to taká služba prijatia, byť k dispozícii ako kňaz, na sviatosť zmierenia, na duchovné rozhovory, duchovné sprevádzanie. Väčšinou mám na starosti aj niektorý z workshopov, ktoré sú súčasťou programu, poprípade slúžim úvodnú svätú omšu s motivačnou kázňou na privítanie a vovedenie do tohoročnej témy.

Zvykol som viesť modlitbový tím, ktorý slúži modlitbami na mieste stretnutia, a ak sme niekedy organizovali aj evanjelizácie, viedol som aj tento tím. Tohto roku ma požiadali, aby som viedol jeden z workshopov a aby som mal záverečnú kázeň pri poslednej svätej omši. Ja svoju úlohu vnímam ako podpornú pre tých, ktorí sú nasadení „v prvej línii“ tímu. Byť im oporou a podporov, motivovať ich a povzbudzovať.

Ak by ste mali festival On je živý predstaviť niekomu, kto o ňom nikdy nepočul, čo by ste povedali?

Zvyknem hovoriť, že pre mňa ako vysokoškolského študenta, keď som to prvýkrát zažil, to bol veľký zážitok autentickej radosti mladých veriacich, ktorí oslavujú Boha. Keď chce niekto zažiť to, že viera sa dá žiť, keď chce vidieť, že veriaci ľudia nie sú mimo radostného života, nie sú len nejakí „príliš zbožní“, ale ak chce vidieť radosť a silu spoločenstva, tak toto je to, čo mňa osobne oslovuje najviac. Komunita Emanuel má dar humoru, ale to, čo sa mi páči, je, že je decentný a citlivý, nie zraňujúci.

Myslím si, že to je niečo, čo potrebujeme v rámci Cirkvi pestovať. No a zároveň je to skúsenosť kontemplácie v spoločenstve. Čo mňa vždy najviac oslovovalo, bolo, keď tá obrovská hala, pri vyloženej Eucharistii stíchla. V tej hale, kde bolo niekoľko tisíc ľudí, bolo odrazu počuť aj muchu a všetko sa ponorilo do kontemplatívnej modlitby. Tá radosť, o ktorej hovorím, plynie z hlbín modlitby. On je živý je skúsenosť mladej tváre katolíckej cirkvi.

Podujatie On je živý. Foto: Komunita Emanuel

Tento rok ide už o neuveriteľný 26. ročník stretnutia. Aká je história, príbeh tohto podujatia? Kto za ním stojí?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.