Deň Ústavy SR sa bude niesť aj v znamení protestov odporcov vlády a koronaskeptikov. V dvoch najväčších slovenských mestách, v Bratislave a v Košiciach, je nahlásených hneď niekoľko demonštrácií. Prsty v ich organizácii majú tentokrát aj opozičné parlamentné strany.

Záhrada pri Grassalkovičovom paláci v Bratislave bude dnes, 1. septembra, zatvorená. Informovala o tom bratislavská mestská časť Staré Mesto vo svojom profile na sociálnej sieti. O uzavretie ho požiadala Kancelária prezidenta SR z bezpečnostných dôvodov.

Bratislavská časť Staré Mesto vysvetlila, že ide o bezpečnostné opatrenie súvisiace s ohláseným protestným zhromaždením. Pri Prezidentskom paláci totiž očakávajú vysokú koncentráciu ľudí a s tým súvisiace riziko poškodenia mobiliáru záhrady. K rovnakému kroku pristúpila radnica pri demonštráciách v nedávnej minulosti.

Celoštátny protest?

Na rozdiel od skorších proticovidových a protivládnych protestov, za tým dnešným nestoja len rôzne občianske platformy, ale predovšetkým opozičná strana Smer-SD, ktorá tiež nesúhlasí so stopkou, ktorú nádejnému referendu po podaní prezidentky Zuzany Čaputovej vystavil Ústavný súd.

Pred sídlom súdu v Košiciach zrejme bude hlavné zhromaždisko nespokojných občanov, no ambíciou organizátorov je, aby sa protestovalo aj mimo metropoly východného Slovenska, napríklad v spomínanej Bratislave.

„Zapíšte si, prosím, 1. september do svojich kalendárov. Ten hnev dovtedy porastie. A v ten deň do toho pôjdeme všetci. Na Deň Ústavy, ktorú surovo pošliapali. Smer je pripravený organizovať celoštátny protest,“ uviedol na Facebooku podpredseda Smeru Ľuboš Blaha.

Problematicky zvolené miesto

Denník N v článku publikovanom ešte minulý týždeň uviedol, že košická krajská kancelária Smeru si 16. augusta prevzala doporučený list od riaditeľa košického magistrátu Marcela Čopa. Stranu upozornil na to, že konanie protestu v tesnej blízkosti súdu je podľa zákona o Ústavnom súde SR nezákonné.

Napriek tomu strana Smer na svoj facebookový profil 18. augusta zavesila pozvánku „Poďme spolu zachrániť Slovensko!” a ľudí pozýva na zhromaždenie o 16. hodine na Hlavnú 110, kde je sídlo Ústavného súdu.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.