Taliban sľubuje, že zabráni pestovaniu maku a obchodovaniu s drogami, ktoré končia v Európe. Žiada za to medzinárodnú pomoc. Podobne konal v minulosti, keď vládol a snažil sa o medzinárodné uznanie. Bývalý slovenský minister zahraničných vecí sľubom Talibanu neverí.

Afganci vlani vyprodukovali približne 6-tisíc ton ópia, čo je viac ako 80 percent svetovej produkcie. Podľa odhadov tvorí pestovanie a obchod s ópiom desatinu tamojšej ekonomiky. Najnovšie prepočty OSN nasvedčujú tomu, že plocha, na ktorej Afganci pestovali ópium, vlani oproti roku 2019 narástla o tretinu. Najviac hektárov plodina za ostatné štvrťstoročie zaberala v roku 2017, viac ako 300-tisíc hektárov.

Pestovanie makovíc a výroba ópia či heroínu sú veľmi ziskové oproti pestovaniu iných plodín. Zoberme tiež do úvahy chudobu a desaťročia vojen, nedostupnosť horských údolí a v neposlednom rade zisky z drog, z ktorých ťažili obyvatelia aj povstalci z radov Talibanu.

Problém sa však priamo týka Európy. Drvivá väčšina nelegálnych opiátov v Európe má pôvod v Afganistane. V Spojenom kráľovstve je to až 95 percent. K tomu pripočítajme novinku – Afganci začali vo veľkom pestovať rastlinu menom chvojník. Obsahuje psychoaktívnu látku efedrín, ktorá je základom stimulačných drog, napríklad metamfetamínu, v syntetickej podobe je v strednej Európe známy ako pervitín.

Západ sa zrazu obáva, že ho môže zaplaviť ešte viac drog z Afganistanu. Obzvlášť ak skolabuje tamojšia ekonomika a štátne príjmy úplne nahradí čierny trh.

Taliban sľubuje zatočiť s drogami, chce však pomoc

Po bleskovom obsadení Kábulu a prebratí moci Taliban sľúbil, že v Afganistane sa už ópium pestovať nebude, ale „medzinárodné spoločenstvo nám musí pomôcť“, pripomína portál Politico. Jednoducho, žiada dotácie a investície na to, aby farmári nepestovali makovice, ale iné plodiny.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.