Hazard na Slovensku neutícha ani po novelizácii zákona, ktorá umožňuje stopnúť herne a kasína v mestách. Peniaze sa v hazarde ďalej roztáčajú. A prevádzkovateľom zarábajú z roka na rok viac.

Rozmach hazardu na Slovensku pokračuje. Svedčia o tom nové štatistiky, ktoré Štandardu poskytol Úrad pre reguláciu hazardných hier. V štatistikách však nastala zmena vyhodnocovania. Doteraz Štandard informoval o vkladoch hráčov, ktoré dali do hazardu. Po legislatívnej zmene, ktorá prišla do platnosti začiatkom tohto roka, sa vedú štatistiky o predkladaných stávkach.

V praxi to znamená, že ak ide človek do herne, kasína alebo hrá na internete a vloží tam napríklad 100 eur, z toho sa mu vráti späť trebárs 50 eur, no tie sa rozhodne staviť znova, tak sa berie, že prestávkoval 150 eur, i keď reálne použil iba 100 eur. Preto sú po novom údaje v štatistikách, ktoré poskytuje Úrad, vyššie ako v minulých rokoch. Nemožno ich mechanicky porovnávať.

Porovnať sa však dajú výťažky. To je odborný výraz na peniaze, ktoré nechávajú hráči prevádzkovateľom hazardných hier. Od januára do apríla boli prevádzky herní a kasín z dôvodu pandemických opatrení zatvorené. Tým pádom boli stávky hráčov na nule. Napriek tomu bol príjem prevádzkovateľov hazardných hier vyšší ako vlani za prvý polrok. Vtedy predstavoval 306 miliónov eur. Tento rok činí príjem prevádzkovateľov za pol roka takmer 355 miliónov eur, čo je medziročne o 16 percent viac. Na porovnanie, takéto peniaze by pokryli takmer polovicu rozpočtu ministerstva životného prostredia za rok 2020. Vyšší výťažok majú hlavne prevádzkovatelia internetových hazardných hier a stávkové kancelárie.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.