Česká vedkyňa Soňa Peková, ktorá sa preslávila svojím odporom voči opatreniam a kontroverznými vyjadreniami o ochorení COVID-19, mieri do politiky. V blížiacich sa voľbách do dolnej komory českého parlamenru bude kandidovať za stranu, ktorá chce uvoľniť všetky opatrenia proti covidu, zrušiť ministerstvo kultúry a vystúpiť z Európskej únie aj NATO.

Meno Soňa Peková začalo byť verejnosti v našich zemepisných šírkach známe vlani na jar, keď u nás aj u našich susedov naplno vyčíňalo koronavírusové ochorenie COVID-19.

Česká lekárka, ktorá má doktorát z molekulárnej biológie, genetiky a virológie, vedie laboratóriá Tilia Laboratories. Do povedomia verejnosti sa dostala, keď v marci 2020 odhalila v Česku dva prípady nákazy novým koronavírusom. Podľa vlastných slov vyvinula Peková aj nový typ testu na zistenie prítomnosti vírusu u ľudí.

Háčik bol však spočiatku v tom, že vedkyňa diagnostikovala vzorky, aj keď testovanie na COVID-19 bolo v Česku v tom čase povolené len Národnému referenčnému laboratóriu Štátneho zdravotného ústavu.

Peková proti prúdu

Vtedajší a vlastne aj súčasný český minister zdravotníctva Adam Vojtěch, ktorý sa do ministerského kresla tento rok znova vrátil, Pekovú vlani nepriamo obvinil z porušenia praxe. Podľa Štátneho zdravotného úradu nemalo totiž Pekovej laboratórium záujem o schválenie pre medicínsku diagnostiku, pretože nespĺňalo podmienky pre certifikáciu. Tú nakoniec firma získala počas núdzového stavu.

Peková išla už v tom čase proti tvrdeniam väčšiny odborníkov na šírenie vírusov. O covide opakovane hovorí ako o laboratórnom „šmejde“ vytvorenom tak, aby napádal ľudí. Samotná pandémia je podľa nej využívaná ako nástroj na manipuláciu ľudí.

Lekárka nesúhlasila ani s uzatváraním spoločnosti počas lockdownov či s povinným nosením rúšok na verejnosti. Ešte vlani v júni tvrdila, že druhá vlna pandémie nebude, a neskôr dodala, že covid zmizne sám od seba do Vianoc.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.