V parlamente sa opäť objavuje pro-life zákon. Jeho hlavným cieľom však nie je zákaz umelých potratov, ale sociálna a ekonomická pomoc tehotným ženám.

Poslanci pod vedením Anny Záborskej (Kresťanská únia) predkladajú nový návrh zákona. Jeho cieľom je naplniť sľuby z programového vyhlásenia vlády. V ňom sa vláda zaviazala znižovať počet umelých potratov na Slovensku.

Načasovanie zákona je podľa poslankyne náhodné. Argumenty o tom, že Slovensko má aktuálne dôležitejšie problémy než interrupcie, považuje za nesprávne. Potraty podľa nej ovplyvňujú spoločnosť rovnako ako iné témy a štát by mal za ich počet prevziať zodpovednosť.

Naposledy sa v parlamente rokovalo o umelých potratoch v októbri minulého roku. Novela zákona o zdravotnej starostlivosti vtedy neprešla o jeden hlas. V tomto prípade však nejde o novelu existujúceho zákona, ale o celkom nový zákon o pomoci tehotným ženám.

Predkladatelia zdôrazňujú, že zákon nie je reštriktívny. Jeho cieľom nie je zakázať umelé potraty, ale zlepšiť sociálnu a ekonomickú situáciu tehotných žien natoľko, aby sa k tejto krajnej možnosti neuchyľovali.

Zákon by mohli podporiť aj opoziční poslanci

Zástupcovia politických strán rokovali o návrhu zákona na pondelkovej koaličnej rade. Koľkí z nich ho podpíšu, zatiaľ nie je isté. Prerokúvať sa bude na septembrovej schôdzi parlamentu.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.