Slovenská cirkev nie je jednoliata, hoci v tejto predstave sme dlho žili: sú tu polemiky a polarizácia. Pápež na návšteve Slovenska snáď zmierni napätie a obnoví jednotu cirkvi aj spoločnosti v našej krajine. Hovorí to predseda Historického inštitútu dominikánskej rehole v Ríme Viliam Dóci.

Slovenského kňaza, ktorý prednáša cirkevné dejiny na pápežskej univerzite Angelicum, pozitívne prekvapilo, že pápež sa rozhodol navštíviť krajinu pod Tatrami. Pontifika vníma ako garanta jednoty cirkvi a dúfa, že zmierni napätie a polemiky vo vnútri cirkvi i spoločnosti. Člen Rehole bratov kazateľov (dominikánov) Viliam Štefan Dóci nám v rozhovore v kláštore na rímskom vrchu Aventino tiež povedal, čo ho najviac oslovilo na programe pápežovej návštevy na Slovensku, ale aj to, ako netypicky ju strávi on osobne. Rozhovor o jeho práci v Ríme a v iných krajinách vrátane Slovenska prinesieme neskôr.

Aké sú vaše očakávania pred príchodom pápeža Františka na Slovensko?

Dosť ma prekvapilo, keď pápež na svojej ceste z Iraku vyslovil myšlienku, prečo nenavštíviť Bratislavu? Mnoho slov takpovediac medzi riadkami sa neberie vážne a aj toto vyjadrenie bolo zaujímavé, tiež som sa pýtal, ako prišiel na to, že Slovensko existuje? (Úsmev.) Potom sa hovorilo viac o pozvaniach na návštevu, ktoré sú formalitou a prichádzajú z rôznych krajín, ale zdvorilo sa prijímajú a potom nerealizujú. Zdalo sa mi, že aj teraz to bude podobné. Keď pápež definitívne ohlásil svoju návštevu, bolo to prekvapenie.

Asi nemám konkrétne očakávania, lebo nepoznám motív návštevy ani realitu cirkvi a spoločnosti u nás, lebo som 14 rokov mimo Slovenska a poznám ju sprostredkovane cez médiá a rozhovory s krajanmi. Ale za posledných desať rokov vidím asi tri body, na ktoré pápež ak nie priamo zareaguje, tak sa ich aspoň dotkne.

Aké?

Realita cirkvi nie je jednoliata, v čom sme dlho žili, čo sa asi začalo odvolaním arcibiskupa Bezáka v roku 2012. Vytvorili sa skupiny, ktoré veľmi hlasno povedali, čo sa im nepáči – spôsob, ako funguje cirkev a ako Svätá stolica zasiahla do života cirkvi na Slovensku. Mnohých nás vtedy prekvapilo, aká hlasná môže byť reakcia aj laikov, kresťanov, nie sú len tí, ktorí prijímajú, prehltnú ťažkosti a život ide ďalej, ale kriticky sa vyjadria a asi to bol prvým moment polarizácie. Už je prítomný v menšej miere, ale vidím, že naše médiá sa k tomu stále vracajú.

A ďalší bod?

V súvislosti s parlamentnými i prezidentskými voľbami som si všimol, ako sa niektoré strany bili do pŕs a hlásali, že sú kresťansky motivované a zároveň hlásali hodnoty, ktoré sú v rozpore v kresťanstvom. Vnímal som konfrontácie medzi kňazmi i laikmi o tom, čo znamená zastávať kresťanské hodnoty, čo opäť ukázalo, aká cirkev nie je jednoliata.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.