Americká sociálna sieť tento krok zdôvodňuje nedôveryhodne, nevyužila ani jednu z možností, ktorú má na preverenie podozrenia. Namiesto toho hneď konala a účet bývalému premiérovi a disidentovi zablokovala.

Bývalému slovenskému premiérovi, politickému väzňovi a disidentovi spred roka 1989 Jánovi Čarnogurskému bol zablokovaný Facebook, Štandard o tom informoval Čarnogurský.

„Pred pár dňami som našiel na svojom facebookovom účte oznámenie, že môj účet je zablokovaný. Ako dôvod bolo uvedené, že porušujem pravidlo facebookovej komunity pod názvom Integrita účtu a skutočná identita. Do 30 dní môžem požiadať o preskúmanie rozhodnutia, ale na konci poučenia je poznámka, že pre koronu preskúmanie môže trvať dlhšie alebo k preskúmaniu ani nemusí prísť.“

Dôvod, ale aj samotné opatrenie je pritom absurdné.

Čarnogurský nie je žiadny nepopísaný list papieru, jeho názory sú dlhodobo známe, navyše ide o verejnú osobu, Facebook si prípadné podozrenie mohol ľahko overiť, sám si napokon zberá o majiteľoch svojich účtov viaceré dáta vrátane telefonických či mailových kontaktov. Facebook namiesto toho prišiel hneď s odstavením účtu.

Čarnogurský je advokát, mieni sa teda brániť: „Prečítal som si, čo znamená Integrita účtu a skutočná identita. (...) Požiadam o preskúmanie zablokovania účtu, už pre svoju právnickú deformáciu. Ale nesľubujem si odblokovanie," povedal pre Štandard.

Čarnogurský je svojím založením tiež homo politicus, a preto na útok na jeho konto reagoval aj politicky s povinnou dávkou rusofílie:

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.