Pojem kultúra gopnikov je pre drvivú väčšinu našincov veľkou neznámou, avšak faktom je, že ňou žijú milióny mladých ľudí v postsovietskom priestore. Čím sa vyznačuje jav, ktorého sparodovaná forma na internete spája Slovanov zo všetkých kútov Európy a ktorej najväčším propagátorom je slovenský hudobník?

Jedna z vecí charakteristických pre socialistické zriadenie bola aj masová výstavba bytov – predovšetkým komunálnych, podnikových a družstevných. Komunisti v snahe zabezpečiť deklarované právo na bývanie a vybudovať nový typ človeka mestského odštartovali bytový boom v 60. rokoch minulého storočia.

Fádne prefabrikované stavby na predmestiach klíčili vo všetkých krajinách takzvaného ostbloku tempom státisícov bytov ročne. Výsledkom štátnych iniciatív tohto druhu sú aj dobre známe architektonické rekordy. Či už ide o bratislavskú Petržalku ako najväčšie sídlisko v strednej Európe, alebo napríklad o 1 750 metrov dlhý bytový komplex v ukrajinskom meste Luck.

Sídliskové prostredie na periférii miest behom desiatok rokov vyprodukovalo viacero pozoruhodných javov. Jedným z nich, ktorý je charakteristický špeciálne pre slovanské národy, obzvlášť Rusko, je fenomén takzvaných gopnikov, v ženskom rode gopníc.

Duch východoeurópskych predmestí

Že neviete, o kom je reč? A čo tak predstava mladého muža s neprítomným pohľadom, oblečeného v pruhovanej teplákovej súprave značky Adidas, ako čupí na pätách pred vchodom do svojho paneláku a v jednej ruke drží fľašu vodky a v druhej cigaretu, prípade vrecko so slnečnicovými semienkami? Áno, presne to je archetyp gopnika.

Termín gopnik podľa najčastejšie rozšírenej teórie pochádza z názvu Gorodskoje obščestvo prizora, teda Mestské spoločenstvo dohľadu, skrátene GOP. Táto organizácia sa objavila už na konci 19. storočia a sídlila v budove hotela Oktjabrskaja na Ligovského promenáde v Petrohrade. Deti a mladiství bez domova, ktorí sa zaoberali lúpežami a chuligánstvom, v nej končili s cieľom prevýchovy.

Kriminálny a kvázi kriminálny imidž sa s gopnikmi ťahá aj po vyše sto rokoch. Okrem vyššie spomenutého outfitu ich totiž charakterizuje aj skutočnosť, že častokrát pochádzajú z rozvrátených rodín, majú nižší sociálny status, dosahujú neúplné vzdelanie a majú pokrivené morálne hodnoty.

Okrajová záležitosť? Ani nie

Subkultúra gopnikov je pritom omnoho rozsiahlejšia, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Podľa doktorky sociológie Larisy Pautovej tvorila gopota (súhrnné označenie pre gopnikov) v roku 2009 až 25 percent vtedajšej ruskej mládeže, čo sú milióny a milióny ľudí.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.