Napriek zákonu, ktorý povoľuje švédskym úradom chrániť maloleté osoby pred povinnými sobášmi či inými súčasťami takzvanej kultúry cti, sú deti stále rodičmi odvádzané do zahraničia. Tam sú vystavené napríklad ženským obriezkam či dohodnutým manželstvám.

V júli minulého roka presadili vo Švédsku zákon, ktorý mal zabrániť manželstvám maloletých či ženským obriezkam. Ten sa však značne minul účinku, hovorí pre švédsky verejnoprávny rozhlas SVT Sabina Landstedtová, koordinátorka štátnej neziskovej organizácie GAPF (Nezabúdajme na Pelu a Fadime), ktorá bojuje proti kultúre cti.

V rozhovore Landstedtová tvrdí, že za posledné týždne dostávajú takmer každý deň informácie o unesených dievčatách, väčšinou pre účely detskej svadby. “Myslíme si, že tieto dievčatá sú odnášané z krajiny ako na bežiacom páse a, bohužiaľ, s vedomím úradov,” dodáva koordinátorka.

Od prijatia nového zákona v minulom roku bol 28 mladistvým osobám udelený zákaz opustiť krajinu, aby boli uchránené od rôznych praktík zo cti. Len v roku 2019 však bolo zo Švédska odvedených v tomto kontexte 170 detí, pričom skutočné číslo môže byť ešte vyššie.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.