Iba 19-ročná Zara Rutherfordová sa chce stať najmladšou ženou, ktorá dokázala sama obletieť okolo sveta. Sen o rekorde aj svoj život pritom zverila malému lietadlu vyrobenému slovenskou firmou zo Senice. Napriek starostlivým prípravám sa však Rutherfordová nevyhla problémom už počas preletu cez Atlantik.

Otec Zary Rutherfordovej je Brit a matka Belgičanka. Obaja sú licencovaní piloti, ale nechať dcéru hneď po strednej škole pilotovať lietadlo okolo sveta nebolo ľahké ani pre nich. Ak sa jej však pokus vydarí, stane sa vo svojich devätnástich rokoch najmladšou ženou, ktorá kedy sama obletela svet.

Momentálne je držiteľkou tohto rekordu pilotka a afganská migrantka Shaesta Waizová, ktorej sa podarilo preletieť okolo Zeme v jednomotorovom lietadle v roku 2017.

Dva mesiace pred samotným štartom Rutherfordová kontaktovala Waizovú, aby sa jej opýtala, či jej neprekáža, že sa pokúsi prekonať jej rekord. Dnes 34-ročná pilotka pôvodom z Afganistanu mladú Belgičanku podporila a ocenila jej odvahu. „To je vec rekordov, sú na to, aby sa prekonávali,“ dodala Waizová.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.