Deltovú vlnu sme utlmili vďaka tretej dávke očkovacích látok a opatreniam, tvrdia izraelskí vedci. Posilňovaciu dávku po novom odporúčajú všetkým, ale s dodatkovým upozornením. Od 1. októbra budú za nezaočkovaných považovať aj doteraz plne zaštepených, ak tak urobili pred viac ako pol rokom.

Izrael patrí k premiantom v očkovaní. Plne zaočkoval viac než 60 percent populácie a prvú dávku zatiaľ podal takmer 66 percentám ľuďom. Napriek tomu tento štát počas prázdnin trápi epidemická vlna SARS-CoV-2. Šírenie delta variantu viedlo od polovice júla k vzrastajúcemu počtu nových prípadov, hospitalizácií a úmrtí.

Imunita po prekonaní covidu je vyššia než po očkovaní

Takzvané prelomové infekcie, teda nákazy očkovaných jedincov, viedli v júli k rozhodnutiu podávať ľuďom nad 60 rokov tretiu dávku očkovacej látky od Pfizer/BioNTech. So stúpajúcim vekom totiž klesá schopnosť vyvinúť si imunitu.

Klesá tiež účinnosť vakcín. Izraelské ministerstvo zdravotníctva po novom tvrdí, že ľudí nad 65 rokov, ktorí dostali druhú dávku v januári, chráni očkovacia látka od Pfizeru pred vážnym stavom COVID-19 na 55 percent. Dáta z Česka zas ukazujú, že pol roka po očkovaní má až 60 percent seniorov výrazne nižšie alebo žiadne protilátky. 

Oveľa pokojnejšie môžu spávať tí, čo covid aj prekonali. Posledná izraelská štúdia zistila, že prirodzená imunita po covide poskytuje dlhšiu a silnejšiu ochranu pred nákazou delta variantom, symptomatickým ochorením a hospitalizáciou než dve dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech.

Vedci tiež zistili, že najsilnejšiu imunitu majú tí, ktorí si ochorením COVID-19 v minulosti prešli a potom sa zaočkovali.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.