Výhľad Európskej centrálnej banky na najbližšie obdobie je optimistický. Napriek tomu pokračuje v expanzívnej monetárnej politike a nezdá sa, že by sa kvantitatívne uvoľňovanie malo v dohľadnom čase skončiť. Banka so sídlom vo Frankfurte sa dnes zjavne sústreďuje viac na stabilizáciu verejných financií členských štátov než na stabilizáciu cenovej hladiny.

S končiacim letom sa opäť objavujú debaty o tom, čo nás čaká na jeseň a v zime. Pesimisti predpovedajú ďalšie vlny pandémie s poukazom na minuloročnú skúsenosť a aj na infekčnejší variant delta. Optimisti naproti tomu poukazujú na vysokú mieru zaočkovanosti, aspoň v Európe a Spojených štátoch amerických, a relatívne malú záťaž zdravotníctva tam, kde sa už delta rozšírila. Európska centrálna banka (ECB) vo svojich predikciách stojí na strane optimistov.

Ďalší vývoj bude pre ekonomiku významný z viacerých pohľadov. Pokračovanie pandémie zvyšuje tlak na súkromný i verejný sektor. Narušenie výrobných a dodávateľských reťazcov sa už teraz citeľne prejavuje na cenách i dostupnosti tovarov a služieb. Rastúce zadlženie verejného sektora môže byť do budúcna neudržateľné. Napokon, stimulačná menová politika naráža na svoje limity a prináša už len infláciu. ECB svoj prístup napriek tomu nemení.

Zotavenie v druhom štvrťroku a optimistický výhľad

Európske ekonomiky preukázali za posledný rok veľkú odolnosť. Po silnom negatívnom šoku v prvom polroku minulého roka – o jeho príčinách môžeme stále diskutovať – nastalo relatívne rýchle oživenie. To svedčí najmä o tom, že šok spôsobili viac vládne reštrikcie viac než sama pandémia. Samozrejme, oživeniu pomohli aj rôzne stimulačné programy hospodárskej politiky.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.