Pápežov týždeň: Pokrytectvo ohrozuje jednotu cirkvi, vyhlásil František

Pápež František Pápež František. Foto: TASR/AP

Pápež František mal posledný augustový týždeň niekoľko prejavov a odkazov, v ktorých odsúdil pokrytectvo a moderné otroctvo a tiež vyzdvihol pokoru a službu pre spoločné dobro. Je tu ďalší prehľad pápežovho týždňa.

Na svojej poslednej generálnej audiencii v auguste sa katolícky líder opäť prihovoril veriacim v Aule Pavla VI. V katechéze o Liste Galaťanom sa zameral na pokrytectvo. Podľa pontifexa má falošný človek strach z pravdy, a preto nevie milovať. Čestný človek však nevstúpi na cestu pokrytectva, pripomenul Bergoglio a naznačil, že falošného človeka možno objaviť na rôznych miestach:

„Často sa skrýva na pracovisku, kde sa chce priateliť s kolegami, zatiaľ čo súperenie ho vedie k tomu, že im vrazí dýku do chrbta. V politike nie je neobvyklé nájsť pokrytcov, ktorí vedú dvojitý život – verejný a súkromný. Pokrytectvo v Cirkvi je zvlášť odporné a, bohužiaľ, v Cirkvi je falošnosť: existujú mnohí falošní kresťania a pastieri. Nemajme strach byť pravdiví, hovoriť pravdu, počuť pravdu, pripodobňovať sa pravde. Takto budeme môcť milovať. Pokrytec nevie milovať. Konať v protiklade k pravde znamená vystaviť riziku jednotu Cirkvi, za ktorú sa sám Pán modlil.“

Aké vyššie povolanie existuje než slúžiť spoločnému dobru?

Rímsky biskup oslovil účastníkov stretnutia Medzinárodnej siete katolíckych zákonodarcov. Pripomenul im službu pre spoločné dobro i to, aby nadšenie pre technológiu a inovácie neviedlo k podkopaniu ľudskej dôstojnosti. Politici by svoju prácu mali využiť napríklad na zastavenie pornografie a obmedzenie falošných správ na internete. Musia pritom konať morálne a zamýšľať sa nad dôsledkami regulácie práva a noriem:

„V ére nepokojov a politickej polarizácie sa poslanci a politici všeobecne netešia veľkej úcte. Nie je to novinka. A predsa, aké vyššie povolanie existuje než slúžiť spoločnému dobru a uprednostňovať blaho všetkých pred osobným ziskom? Váš cieľ musí byť vždy tento, pretože dobrá politika je nevyhnutná pre všeobecné bratstvo a sociálny zmier.“

Treba podporiť spoločenské povedomie a povedomie o starostlivosti o spoločný domov

Argentínsky pápež nahral dve videoposolstvá pre svoje rodisko, a to pre dobrovoľníkov miestnej charity a pre účastníkov univerzitného stretnutia o jeho encyklike Laudato si‘. Úsilie tohto kongresu by malo ďalej „podporiť spoločenské povedomie a povedomie o starostlivosti o spoločný domov“, podčiarkol pontifex. Laudato si‘ nie je len zelená encyklika, ale aj sociálna: „Dúfam, že tento kongres pomôže pochopiť celú jej šírku a všetky dôsledky.“

Buďme pokorní a odstráňme moderné otroctvo

Rozlúčime sa tvítmi, ktoré pápež František rozoslal na sociálnej sieti Twitter:

„Práve v pokore budujeme budúcnosť sveta.“

„Pracujme spoločne na odstránení hroznej pohromy moderného otroctva, ktoré stále zväzuje milióny ľudí v neľudskosti a ponížení. Každá ľudská bytosť je Božím obrazom, je slobodná a predurčená na to, aby žila v rovnosti a bratstve.“


Ďalšie články