Pápež František mal posledný augustový týždeň niekoľko prejavov a odkazov, v ktorých odsúdil pokrytectvo a moderné otroctvo a tiež vyzdvihol pokoru a službu pre spoločné dobro. Je tu ďalší prehľad pápežovho týždňa.

Na svojej poslednej generálnej audiencii v auguste sa katolícky líder opäť prihovoril veriacim v Aule Pavla VI. V katechéze o Liste Galaťanom sa zameral na pokrytectvo. Podľa pontifexa má falošný človek strach z pravdy, a preto nevie milovať. Čestný človek však nevstúpi na cestu pokrytectva, pripomenul Bergoglio a naznačil, že falošného človeka možno objaviť na rôznych miestach:

„Často sa skrýva na pracovisku, kde sa chce priateliť s kolegami, zatiaľ čo súperenie ho vedie k tomu, že im vrazí dýku do chrbta. V politike nie je neobvyklé nájsť pokrytcov, ktorí vedú dvojitý život – verejný a súkromný. Pokrytectvo v Cirkvi je zvlášť odporné a, bohužiaľ, v Cirkvi je falošnosť: existujú mnohí falošní kresťania a pastieri. Nemajme strach byť pravdiví, hovoriť pravdu, počuť pravdu, pripodobňovať sa pravde. Takto budeme môcť milovať. Pokrytec nevie milovať. Konať v protiklade k pravde znamená vystaviť riziku jednotu Cirkvi, za ktorú sa sám Pán modlil.“

Aké vyššie povolanie existuje než slúžiť spoločnému dobru?

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.