Pápež František sa na septembrovej návšteve Slovenska vraj ospravedlní za antisemitizmus. Tajomníkom vatikánskeho úradu bude vôbec po prvý raz žena. Aj o tom cez týždeň písali vatikanisti.

„Na ceste do Maďarska a na Slovensko – miest plných dávnej i modernej diskriminácie, ktoré často bezbožne mávajú krížom ako fetišom – pápež poprosí o odpustenie za antisemitizmus včerajška a dneška a bude vedieť odpovedať na apel, ktorý nemôže zostať nevypočutý, pretože sa dotýka jednej z najtragickejších jaziev v židovskej a kresťanskej histórii.“

Takto známy sekulárny denník La Repubblica špekuluje o tom, čo povie rímsky biskup na najbližšej apoštolskej ceste na Slovensko i do Maďarska a (ne)chtiac ich vykreslil ako obzvlášť diskriminačné štáty. Azda za tým je mainstreamová politická orientácia talianskeho periodika, ktoré v článku o vzťahu židov a pápeža nepriamo poukazuje na konzervatívneho maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten sa otvorene hlási sa ku kresťanstvu, a preto asi „máva krížom ako fetišom“, pričom inak orientovaná La Repubblica tohto politika už v minulosti označila za autokrata a „Orbána Číňana“. Orbán bol práve v Ríme na súkromnej návšteve, no podľa niektorých prišiel "vo veľkej tajnosti... spájať európsku pravicu".

Krajina pod Tatrami je tak ako Taliansko tradične silne a stále prevažne katolícka, a možno i preto ju nekatolícka La Repubblica označila aj s Maďarskom za spomínané „miesta plné dávnej i modernej diskriminácie“. Nediplomaticky ostrý komentár však "diplomaticky" mlčí o tom, s kým nás porovnáva a akým metrom meria. Snáď z denníka už nie je aj protislovenské a protimaďarské médium. Aj preto je dôležitá septembrová návšteva pápeža Františka v Budapešti a Bratislave, kam zavíta tiež vatikanista z La Repubblica. Avšak zakladateľ denníka v minulosti vydal domnelý rozhovor s pápežom, no vraj šlo len o novinárovu kreatívnu (re)konštrukciu Františkových slov na osobnom stretnutí a nie skutočný prepis dialógu, za čo si vyslúžil tvrdú kritiku. Uvidíme, ako to bude tentoraz.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.