Profesor Pavel Kolář, známy fyzioterapeut a expert na celostnú medicínu vo svojej novej knihe Posilňovanie stresom, cesta k odolnosti popisuje, ako skorá starostlivosť a dobrá výchova rodičov výrazne rozhoduje o úspešnosti detí. Ako sa práve vďaka nej môže rozvinúť talent, ktorý bol človeku daný do vienka. A ako sa potom tie schopnosti prenášajú generáciami. "Bez výchovy sú nám niektoré gény nič," píše Kolář. "Skorá starostlivosť rodičov o svoje deti rozhoduje o ich úspešnosti aj o úspešnosti ďalších generácií. Veď existujú úspešné rodiny napríklad vedcov, hercov, športovcov, spisovateľov a nie je to len o rodinnej genetike, ale práve o vplyve epigeneticky odovzdaných vzorcov rodičovského správania a cielenej výchovy detí."

Autorke pri čítaní týchto slov asociatívne naskočili nie dynastie, ktoré boli po generácie úspešné v jednom odbore, ale príbeh bratov, ktorí sa obaja stali špičkami vo svojich odboroch, ktoré sú úplne iné. Jiří Lábus je jedným z najznámejších a najpopulárnejších českých hercov. Jeho brat, profesor Ladislav Lábus, je popredný architekt, v súčasnosti dekan Fakulty architektúry Českého vysokého učenia technického. Z oboch vyžaruje talent a vášeň pre profesie, ktoré si vybrali. Týždenník Echo oboch požiadal o rozhovor o talente, inšpiráciách, vplyve detstva a rodiny na ich úspešné a spokojné kariéry. Zišli sme sa v ich domáckom prostredí. S Jiřím v kaviarni Vršovického divadla Mana. S Ladislavom v pracovni dekana v pražských Dejviciach. Rozhovory prinášame v bratskej sérii. Starší má prednosť. Začína Jiří.

Vy ste už v predškolskom veku vedeli, čím chcete byť. To je vzácne.

Keď si čítam životopisy ľudí, ktorí niečo dokázali, fascinuje ma, kam to často dotiahli z úplne malých miest a dedín. To muselo byť strašne zložité. Ja som to mal jednoduché. Som Pražák. Narodil som sa a vyrastal na Vinohradoch. Vyrastal som v takom pavlačovom dome na Belehradskej. Malo to tam atmosféru. Ja som to mal hrozne rád. Potom sa to zbúralo. Dnes je tam moderný dom. Nám ponúkli niekoľko možností, ja som si vybral Vršovice. Už tu žijem tridsať rokov.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.