Prognózy, podľa ktorých sa môžu cez evakuačné lety z afganskej metropoly dostať do Európy a USA aj závadové osoby, sa začínajú napĺňať. Prvé prípady hlási Francúzsko, Británia, ale aj Švédsko, ktoré si so sebou nechtiac priviezlo zločincov, ktorých predtým do Afganistanu deportovalo.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu na tlačovej konferencii oznámil, že Spojené štáty a ich západní spojenci za uplynulé dni evakuovali z Afganistanu vyše 82-tisíc osôb.

Odchody ľudí sa pritom uskutočňujú aj neštandardnými spôsobmi. Ako informoval denník The Wall Street Journal (WSJ), Ústredná spravodajská služba (CIA) a americká armáda podnikajú tajné evakuačné misie mimo kábulského letiska.

Už samotná ťažko kontrolovateľná masa a chaos, ktoré znásobili teroristické útoky radikálov z Islamského štátu v Afganistane, vytvárajú podmienky na to, aby sa na územia západných štátov popri utečencoch nepozorovane dostali aj problematické osoby.

Scenár, pred ktorým varovali viacerí kompetentní, sa už zjavne začal napĺňať. Viaceré európske krajiny totiž hlásia záchyty podozrivých osôb už v prvých dňoch.

Francúzi evakuovali podozrivých z väzbami na Taliban

V utorok sa objavila informácia, že francúzske bezpečnostné zložky sledujú päť Afgancov, ktorých Francúzsko evakuovalo v rámci repatriačných a záchranných letov z Kábulu. Dôvodom je podozrenie, že majú väzby na radikálov z Talibanu.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.