Udeľovanie prezidentských milostí je u nás pozorne sledované, a pokiaľ možno nájsť nejakú spojnicu medzi istou omilostenou alebo amnestovanou osobou a prezidentom alebo kýmkoľvek z jeho okolia, spravidla sa o tom z médií dozvieme – to platí pre všetkých držiteľov úradu v histórii. Treba povedať, že ak sa máme porovnávať s takzvanými vyspelými demokraciami, tak prinajmenšom popri Spojených štátoch sme úplní amatéri, píše český komentátor Martin Weiss.

Guvernér štátu New York Andrew Cuomo svojim niekdajším fanúšikom medzi českými influencermi robí hanbu až do poslednej chvíle. Cuomo bol nielen jediným americkým guvernérom, ktorý získal televíznu cenu Emmy, ale tiež jediným guvernérom, ktorému bola s hanbou odobratá. To bolo oznámené v utorok, deň pred koncom jeho úradovania. Sexuálnym predátorom sa dnes neodpúšťa – o Emmy prišiel herec Kevin Spacey, a je teda len férové, že o ňu prišiel aj Cuomo, ktorého správa newyorskej najvyššej štátnej zástupkyne obvinila zo sexuálneho obťažovania najmenej jedenástich žien.

Včera, posledný deň svojho úradovania, udelil Cuomo milosť piatim vrahom. Medzi nimi aj 76-ročnému Davidovi Gilbertovi. Ten si odpykáva trest za účasť na bankovej lúpeži v roku 1981, pri ktorej zahynuli dvaja policajti a strážnik. Nešlo však o obyčajnú lúpež, ale o teroristickú akciu, ktorú uskutočnili radikálne ľavicová polovojenská skupina Weather Underground. Gilbertov syn Chesa Boudin je dnes štátnym zástupcom v San Franciscu a vlani za prepustenie svojho otca u Cuoma loboval.

Nebol to ani prvý prípad vylobovanej amnestie, ani rehabilitácia marxistických násilníkov.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.