Minister hospodárstva Richard Sulík znova zopakoval, že cena energií porastie. Uviedol, že jeho rezort robí všetko preto, aby bol dopad na ľudí čo najmenší. Dodal, že mimoriadnu schôdzu parlamentu, po ktorej volá Smer, SaS nepodporí. Podľa Sulíka je to totiž práve Robert Fico, ktorého vlády sú zodpovedné za vysoké distribučné ceny elektriny.

Sulík v úvode piatkovej (27.8.) tlačovej konferencie pripomenul, že ceny energií, teda to, čo ľudia platia, pozostávajú z dvoch zložiek. „Jedna zložka, tá menšia, je cena za komoditu, za samotnú elektrinu. Táto je trhová, určuje ju trh. Väčšia časť ceny je cena za distribúciu, tú určujeme my. Cena za distribúciu nerastie. Rastie cena za energiu, takzvaná silová zložka a s tým nič neurobíme,“ dodal.

Burzová cena elektrickej energie tvorí 40 percent celkovej ceny a zvyšok je distribúcia, kde má štát veľké slovo pomocou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

„Pri distribúcii dochádza k monopolným postaveniam podnikov a štát preto vstupuje do toho, koľko stojí distribúcia elektriny prostredníctvom ÚRSO,“ vysvetlil Sulík (SaS). Pripomenul, že podobný prudký nárast cien elektriny zažilo Slovensko už v januári 2008, keď cena za megawatthodinu vzrástla na 90 eur.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.