Kamenné megality z konca doby ľadovej staré viac ako 11-tisíc rokov. Ako mohol komplex Göbekli Tepe v čase kamenných nástrojov vôbec vzniknúť? Šlo o rodisko ľudskej civilizácie? Alebo naopak o poslednú baštu doby minulej? Alebo nebodaj máme pred sebou spomienku na kataklizmatickú udalosť? Ide o najväčší div ľudskej histórie.

Göbekli Tepe v turečtine znamená Bruchatý kopec a ako nálezisko si pozornosť archeológov získalo v polovici 60. rokov 20. storočia. Nachádza sa na juhu Turecka na hornom toku rieky Eufrat blízko hraníc so Sýriou. Jeho význam však vedci začali chápať až pri vykopávkach v 90. rokoch.

Podľa prevládajúcej teórie ide o praveký chrámový komplex s rozlohou ôsmich hektárov. Tvoria ho kamenné kruhy s priemerom päť až desať metrov, v ktorých sa nachádzajú opracované kamenné piliere, niektoré v tvare písmena T a s hmotnosťou až 50 ton. Na kamenných pilieroch sú dôsledne opracované reliéfy ľudí a rôznych zvierat.

Zdroj: Wikimedia Commons

Keď mamuty kráčali po Zemi

Najstaršie štruktúry sú staré neuveriteľných 11 500 rokov, to je viac ako 6 000 rokov pred stavbou Stonehenge a egyptských pyramíd. Inými slovami, my sme časovo k staviteľom pyramíd bližšie, ako boli oni k tvorcom komplexu Göbekli Tepe. Šlo o dobu, keď sa práve skončila posledná doba ľadová a zvyšky mamutov stále kráčali po Zemi.

Väčšina vedcov presadzuje názor, že komplex postavili lovci a zberači plodov, teda ľudia, ktorí ešte neprešli neolitickou revolúciou, po ktorej sa hlavným zdrojom obživy stalo poľnohospodárstvo. Paradoxne, v porovnaní s novším Stonehenge pôsobí Göbekli Tepe oveľa modernejšie. Piliere sú bohato a precízne spracované a sú na nich vytesané mimoriadne vydarené piktogramy a reliéfy zvierat či iných bytostí.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.