Prvá moslimská žena, ktorá zastáva ministerský post v Kanade, Maryam Monsefová, nazvala príslušníkov afganského teroristického hnutia Taliban bratmi. Hoci jeho činy ostro odsudzuje, opozícia považuje jej slovník za neprijateľný. Šéfka rezortu rodovej rovnosti sa bráni tvrdením, že v islamskej komunite ide o bežné oslovenie.

Kanadská ministerka pre rodovú rovnosť Maryam Monsefová v stredu označila Taliban za „našich bratov“. Udialo sa tak počas tlačovej besedy, na ktorej po boku ostatných členov kabinetu informovala kanadskú verejnosť o vývoji turbulentnej situácie v Afganistane.

„Chcem využiť túto príležitosť a porozprávať sa s našimi bratmi Talibanom; vyzývame vás, aby ste zaistili bezpečný a zaistený priechod akejkoľvek osoby v Afganistane z krajiny,“ uviedla Monsefová, ktorá je sama Afgankou narodenou v susednom Iráne.

„Vyzývame vás, aby ste okamžite zastavili násilie, genocídu, vraždenie žien, ničenie infraštruktúry vrátane budov kultúrneho dedičstva,“ dodala politička, ktorá je členkou liberálnej strany predsedu vlády Justina Trudeaua.

Monsefová, ktorá je prvou moslimskou ministerkou v Kanade, tiež vyzvala afganskú diaspóru na pomoc v súvislosti s druhou fázou kanadských operácií, ktoré opísala ako „presídlenie desaťtisícov Afgancov, ktorí sa už dostali von z krajiny alebo sa na to pripravujú, a priviesť ich na kanadskú pôdu“.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.