Tlak na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa v Spojených štátoch amerických zvyšuje. Súkromné spoločnosti nútia ľudí do štepenia oveľa viac ako vlády. Kým štáty ešte len uvažujú či postupne uplatniť povinnosť očkovať sa proti covidu pre vybrané skupiny zamestnancov, tak poniektoré firmy tlačia oveľa tvrdšie.

K radu firiem, ktoré sa rozhodli prinútiť svojich zamestnancov, aby sa dali očkovať proti covidu, sa najnovšie pridala americká letecká spoločnosť Delta Airlines. Zamestnanci, ktorí vakcínu odmietnu, si podľa interného dokumentu firmy budú každý mesiac za zdravotné poistenie priplácať o 200 dolárov navyše.

"Tento príplatok bude potrebný na kompenzáciu finančného rizika, ktoré pre našu spoločnosť predstavuje rozhodnutie zamestnancov nedať sa zaočkovať," napísal v správe určenej zamestnancom šéf spoločnosti Ed Bastian.

Vedenie Delta Airlines argumentuje tým, že šanca ochorieť na COVID-19 je u neočkovaných ľudí vyššia ako u očkovaných a poplatok má vykryť zvýšené náklady, ktoré pre firmu predstavujú nakazení. Jediný zamestnanec hospitalizovaný s covidom vyjde firmu podľa Bastiana až na 50-tisíc dolárov.

Delta Airlines už dávnejšie požadovala od nových zamestnancov, aby boli proti covidu zaštepení, a podarilo sa jej pomocou bonusov dosiahnuť zaočkovanosť svojich pracovníkov na úrovni 75 percent. Pre šírenie takzvaného delta variantu covidu to už ale podľa vedenia spoločnosti nestačí a je nutné podiel zaštepených zamestnancov ešte zvýšiť.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.