Polícia v Spojenom kráľovstve zaradila do svojho vozového parku takzvané dúhové autá. Tie majú vraj bojovať proti zločinom z nenávisti. Krok sa však nestretol s veľkým pochopením a vyslúžil si značnú kritiku od občanov i politikov.

Výsmech i kritiku si vyslúžila britská polícia. Tá prišla s nápadom zaradiť do vozového parku služobné autá pomaľované farbami dúhy. Vraj tak budú bojovať proti takzvaným internetovým zločinom z nenávisti, ktoré sa za posledné roky viac ako zdvojnásobili.

Podľa vedenia polície bola cena takéhoto výstrelku minimálna, ale efekt by mal byť „značný“ na tamojšiu spoločnosť. Veria, že tieto dúhové autá budú motivovať občanov, aby nahlasovali nenávistné incidenty, napríklad komentáre na sociálnych sieťach.

„Počas bežných obhliadok sú autá medzi komunitami, aby im ukázali, že chceme, aby predstúpili... [nahlasovali zločiny, pozn.red.]. Sú tam preto, aby dali odvahu našej LGBT komunite, ale tiež ďalším málo reprezentovaným skupinám,“ uviedla zástupkyňa šéfa strážnikov Julie Cookeová, ktorá zároveň vedie policajnú radu pre LGBT otázky.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.