Návšteva pápeža Františka na košickom Luníku IX neviditeľne rozdeľuje toto sídlisko na dva svety, ktoré síce žijú na jednom mieste, no mentálne sú niekde úplne inde. V jednom svete sa všetko pripravuje na návštevu hlavy katolíckej cirkvi, jednej z najdôležitejších osobností na zemeguli. V druhom svete takmer nikto o túto návštevu, ktorá príde práve kvôli nim, nejaví záujem. Otázkou je, či sa Františkovi podarí aspoň trochu priblížiť tieto dva svety k sebe.

Svet číslo jeden

„Tešíte sa na pápeža?“ pýtam sa pani v stredných rokoch, ktorá nás míňa pri bráne saleziánskeho strediska na Luníku IX. Pani sa na mňa rýchlo pozrie a s kyslým úsmevom, ktorý povie omnoho viac ako jej slová, odvetí, že áno. „Takže prídete?“ pýtam sa ďalej, i keď respondentka zjavne nemá chuť na rozhovor. „Nie,“ odpovie rýchlo a ani sa na mňa nepozrie. „A ty prídeš?“ prihrá pani otázku asi šestnásťročnému chlapcovi, ktorý ju sprevádza a ktorý sa celý čas tvári, akoby tam ani nebol. Chlapec je ticho, a tak pani odpovie so širokým úsmevom namiesto neho, že on určite príde. Následne sa chvíľu zdá, že mladík by chcel zaprotestovať, no napokon sa len smeje, ďalej pozerá do zeme a rýchlo odchádza preč. Všetci vieme, že nepríde.

Podobne reagovali aj zhruba trinásťroční chlapci, ktorých som sa tú istú otázku pýtal v areáli saleziánskeho strediska. Nie inak som pochodil aj medzi najmenšími. „Tešíte sa na pápeža?“ pýtam sa skupinky malých detí, ktoré sa k nám zhŕkli počas prechádzky po Luníku. „Tešíme ujo, tešíme,“ povedia deti s veľkými úsmevmi na tvárach a so živým záujmom o mňa ako nový zjav na sídlisku. Debata sa vzápätí zvrhne niekam úplne inam, až sa k nej chlapec s červeným melírom sám od seba vráti, keď nás všetkých prekvapí informáciou, že on je vlastne ten pápež. Všetci sa smejeme, zatiaľ čo sa nás chlapec ešte chvíľu snaží presvedčiť, že je skutočne hlavou katolíckej cirkvi.

Svoju nádej tak upieram do panej, ktorá pracuje u saleziánov v práčovni. Najprv sa zdalo, že nesklame. Vyzerá, akoby sa úprimne tešila z toho, že práve na ich sídlisko zavíta Svätý Otec, a ako jediná z dospelých nevyzerá, že ju celý ten hurhaj okolo návštevy pápeža vlastne otravuje. Po ďalších otázkach však vyplynulo, že pani sa s pápežom nestretne, ba ani ho poriadne neuvidí, lebo nebýva v bytovke oproti, ale až ďalej, odkiaľ bude zlý výhľad, a že ako riadna účastníčka prísť nemôže, lebo nie je zaočkovaná. Rovnako ako drvivá väčšina sídliska a rovnako ako drvivá väčšina Rómov na Slovensku.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.