Krátka polemika Pavla Minárika s komentárom Šimona Sádovského o užitočnosti mladých v politike.

Šimon Sádovský sa vo svojom komentári pýta, prečo by mal nízky vek kvalifikovať na riešenie problémov štátu či iných komunít. Táto otázka je legitímna a uvedený komentár ponúka rozumné argumenty, ktoré kvalifikáciu mladých ľudí spochybňujú. Sama mladosť nie je kvalifikáciou, no nie je ani prekážkou toho, aby človek mohol prispievať k obecnému dobru.

Otázku Šimona Sádovského by bolo možné položiť aj opačne: Prečo by mal na riešenie problémov kvalifikovať vyšší vek? Vyšší vek iste dáva príležitosť získať vedomosti, skúsenosti a budovať charakter. Automaticky však negarantuje nič z toho. Napadá mi ono príslovie, že ak by sa múdrosť merala vekom, najmúdrejší by bol dubový peň.

Niektoré dôležité osobnostné charakteristiky s vekom nijako nesúvisia. Vekom napríklad typicky nepribúdajú talenty, hoci sa môžu rozvíjať. Čo je dôležitejšie, vek pramálo súvisí s morálkou a cnosťou – v nebi je mnoho mladých i starých svätcov a určite si každý spomenie aj na mnohých mladých i starších, ktorí nežijú práve príkladne. Vyšší vek poskytuje príležitosť pre ľudskú formáciu, ale aj deformáciu.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.