Minister financií a predseda vládneho hnutia OĽaNO Igor Matovič znova obhajoval očkovaciu lotériu. Podľa neho nebolo jej cieľom zvýšiť zaočkovanosť, ale odmeniť ľudí, ktorí sa dali zaštepiť proti ochoreniu COVID-19. Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský po rokovaní vlády uviedol, že nerastú počty hospitalizovaných a relatívne stabilný je aj počet nakazených covidom.

"Lotéria nikdy nebola ohlásená ako prostriedok na zvýšenie zaočkovanosti. Lotéria bola ohlásená ako prostriedok na odmenu zaočkovaných," skonštatoval Matovič.

Minister financií si myslí, že sú to veľmi efektívne minuté peniaze, pretože zaočkovaní ľudia podľa jeho slov ušetria štátnemu rozpočtu stámilióny eur. Nový podiel ľudí, ktorý sa pre to zaočkujú, však podľa neho nebude "markantný".

"Počet nových očkovaných ani v súvislosti s pápežom na Slovensku nestúpa, tak čo už taká lotéria sa môže pasovať a porovnávať s pápežom," podotkol Matovič. Na rokovaní vlády zároveň vyslovil presvedčenie, že Slovensko nepostupuje správne v tom, ako sa chystá na tretiu vlnu pandémie.

Premorenie, peniaze a pani Zuzana

Podľa expremiéra Slovensko veľmi riskuje a „niekto sa ako keby rozhodol, že ideme premoriť Slovensko". Narážal pritom zrejme na postupy ministerstva zdravotníctva, ktoré však vedie nominant Matovičovho hnutia OĽaNO.

Zároveň poznamenal, že ministerstvo zdravotníctva si pýtalo peniaze na kampaň, pričom rezort financií od neho chcel plán a návrh novej kampane. "Peniaze sme medzičasom ministerstvu poskytli a ministerstvo nespustilo žiadnu novú kampaň, pokiaľ viem," doplnil.

V súvislosti s pani Zuzanou, ktorá pre pomalší internet prišla o 400-tisíc eur v lotérii, uviedol, že podľa neho má morálne právo na výhru, lebo splnila všetko, čo sa vyžadovalo. Dodal, že čaká na definitívne stanovisko právnikov. "Právny odbor ministerstva financií chystá finálne stanovisko, či jej môžeme poskytnúť výhru alebo nie," ozrejmil s tým, že stanovisko by mohli dať už tento týždeň.

Pomerne stabilná situácia

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.