Debaty o tom, ako veľmi nebezpečné je respiračné infekčné ochorenie COVID-19, sa počas šírenia epidémie stali súčasťou každodenného života a rozdelili spoločnosť. Kým jedna časť by najradšej uplatnila povinné očkovanie, tak ďalšia je voči covidu skeptická, nepovažuje ho za takú veľkú hrozbu a má pocit, že lockdowny narobili viac škody ako úžitku. K národom skeptickým voči covidu patria v Európe aj Slováci.

Prieskum, ktorý robila analytická firma YouGov v dvadsiatich európskych krajinách, prináša zaujímavé skutočnosti. V prvom rade ukazuje, že covid, opatrenia proti nemu a debata okolo týchto tém názorovo rozdelili európsku spoločnosť.

Baštou covidových skeptikov je v tomto roku jednoznačne Rumunsko. Takmer polovica (46 %) tamojších obyvateľov si myslí, že zdravotné riziká sú v prípade ochorenia na COVID-19 zveličované. Podobne zmýšľa aj 41 percent Bulharov. Nasledujú Chorváti (38), Gréci (36), Maďari (36), ale aj – a možno trochu prekvapivo – Švajčiari (33).

Ku krajinám, ktorých nemalá časť obyvateľstva verí, že covid nie je až taký nebezpečný ako tvrdia lekári, vedci a zdravotnícke inštitúcie, sa radí aj Slovensko. Zaočkovaných aspoň prvou dávkou štepenia proti covidu je pritom u nás podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) už viac ako 2,3 milióna ľudí, čo je takmer polovica populácie nad 12 rokov.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.