Americký prezident Joe Biden v utorok potvrdil, že napriek výzvam západných spojencov nemá nateraz v úmysle predĺžiť termín na ukončenie odsunu amerických vojakov z Afganistanu, ktorý je stanovený na 31. augusta. S evakuáciou svojich občanov už začalo aj Rusko. Militanti medzičasom vymenovali za ministra obrany bývalého trestanca z Guantanáma. Dianie v Afganistane sledujeme online.

02:48 Americké veľvyslanectvo v Kábule varovalo občanov Spojených štátov, aby z bezpečnostných dôvodov neprichádzali na letisko v afganskom hlavnom meste. Na letiskových bránach totiž panuje nebezpečná situácia, varovala ambasáda USA v noci na štvrtok, píše agentúra DPA.

"Americkí občania, ktorí sa zdržiavajú na bránach Abbey Gate, East Gate alebo North Gate, by mali z miesta okamžite odísť," uvádza sa na webstránke ambasády USA. Výnimku majú len tí, ktorí dostali individuálne inštrukcie od zástupcov americkej vlády.

DPA pripomína, že pred streľbou a hroziacimi teroristickými útokmi na letisku Hámida Karzaja v Kábule varovalo i nemecké veľvyslanectvo. Cestovné odporúčania týkajúce sa Afganistanu v stredu aktualizovalo aj britské ministerstvo zahraničných vecí. Británia svojich občanov vystríha pred akýmkoľvek cestovaním do tejto nepokojnej krajiny. Londýn ako dôvod uvádza "vysokú hrozbu teroristického útoku".

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.