Svet diskutuje o príčinách, prečo primitívni hrdlorezi s ručnými zbraňami donútili armádu najbohatšej superveľmoci opustiť Afganistan. Príčin je určite veľa. Pohovorme si iba o jednej, o ktorej sa na Slovensku nevie a ktorá nemusela byť rozhodujúca, ale prevláda názor, že bola významná.

Ako Mulla Omar zachránil chlapca pred znásilnením

Keď na internete hľadám všetky dostupné informácie o zakladateľovi Talibanu Mullovi Omarovi, vždy narazím na jeden príbeh. Mulla Mohammad Omar, dnes už dávno mŕtvy, založil Taliban v roku 1994. Taliban mal vtedy iba niekoľko desiatok bojovníkov. Afganistan bol vtedy krajinou miestnych vojenských vodcov. Dvaja z nich sa dostali do konfliktu pre chlapca, ktorého chceli obaja znásilniť. Zasiahol Mulla Omar a jeho bojovníci chlapca oslobodili a zachránili.

Tak sa Mulla Omar stal v očiach mnohých Afgancov ochrancom slabých a ľudia sa začali naňho obracať. O pár mesiacov Taliban dobyl Kandahár. A potom Afganistan.

Počuli ste o bacha bazi?

Počuli ste už o bacha bazi? Na Slovensku sa za dvadsať rokov vojny v Afganistane o tom nepísalo, ale svetové médiá sa tomu venovali. To, s čím sa fanatický moslim Mohammad Omar dostal do konfliktu, nebol nejaký náhodný incident. Snaha dvoch súperiacich vojenských vodcov bola prejavom v Afganistane hlboko zakorenenej tragickej pakultúry, ktorej meno je bacha bazi. Znamená to hra s chlapcami.

V Afganistane muži vo významnejšom spoločenskom postavení, kmeňoví lídri, mudžahedíni, vojenskí vodcovia paramilitaristických vojenských družín, bohatí ľudia, vysokí funkcionári štátnych bezpečnostných zložiek, armády či polície využívajú mladých chlapcov v predpubertálnom a pubertálnom veku na sexuálne radovánky. Viditeľnou, poloverejnou časťou zábavy je tanec týchto chlapcov, oblečených v ženských šatách, namaľovaných ako ženy, ktorých sledujú prítomní muži. Neviditeľnou časťou zábavy je potom sám sex s chlapcami. Muži, ktorí na to majú, si chlapcov kupujú, niekedy unášajú. Toto je fenomén bacha bazi. „Ženy sú na deti, chlapci na rozkoš,“ hovorí sa v Afganistane.

Rozšírenie sexu s chlapcami v afganskej spoločnosti sa vysvetľuje rôzne. Sú dostupnejší ako ženy, pre bohatých mužov zase mať svojho chlapca znamená preukázať vyšší spoločenský status.

Taliban šiel proti kultúre bacha bazi

Keďže bacha bazi je homosexuálnym správaním, je v rozpore s islamom. Veď z ľudskej povahy vyplýva, že hoci v spoločnosti prevláda nejaké náboženské presvedčenie, ľudia často konajú v rozpore s príkazmi tohto náboženstva. V kresťanstve sa tento rozpor nazýva hriechom.

Pre Mullu Omara bolo bacha bazi neprípustné. Rozhodol sa s ním tvrdo vyrovnať a po víťazstve Talibanu v roku 1996 zaň Taliban uplatnil trest smrti. Neznamenalo to síce zánik týchto praktík, ale ustúpili do skrytosti.

Po páde Talibanu na prelome rokov 2001 a 2002 sa kultúra bacha bazi v Afganistane opäť rozšírila. Zhodnú sa na tom aj západné médiá.

Prečo vtáci lietajú nad Kandahárom iba jedným krídlom

Už krátko po porážke Talibanu štátmi NATO novinár Tim Reid písal o návrate bacha bazi 12. januára 2002 v reportáži z Kandaháru pre londýnske The Times. Článok sa začína takto: „Vláda Talibanu sa v južnej pevnosti Mullu Omara skončila a nie sú to len televízory, šarkany a holiace strojčeky, ktoré sa začínajú objavovať. Viditeľní sú aj muži s ich ashna, čiže milencami, mladými chlapcami, ktorých pripravili na sex.“

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.