Vytrhnúť slovenské národné dejiny zo širšieho kontextu nemožno. Takmer žiadny národ na svete sa nevyvíjal v izolácii a Slováci nie sú výnimka. Čo by sme však mali robiť v prípade slovenských dejín je to, že si budeme sami vykladať naše historické skúsenosti a dbať na pripomínanie úsilia našich predkov.  

V polovici augusta som napísal polemiku o výklade našich dejín. Hlavným bodom bola takpovediac výzva, aby sme prestali prijímať rôzne skreslené náhľady na našu národnú históriu – je jedno, či je to maďarská, slovensko-romantická či československá.

Za úspech považujem, že článok rozprúdil aspoň malú diskusiu. A to nielen v komentároch, ale aj priamo na stránke Štandardu. Reakciu mi venoval profesor Vasil Lipitsky, ktorý pravidelne prispieva do nášho média. Rozhodol som sa preto v diskusii pokračovať a reagovať na jeho slová.

Pán profesor poukazuje na príklad dnešných Egypťanov, ktorí všeobecne prijímajú celé dejiny Egypta za svoje. Napriek tomu, že sú v prevažnej väčšine moslimovia, prípadne kresťania, a že ide hlavne o Arabov, ktorí na toto územie prišli v siedmom storočí. A teda, nesnažia sa z celkových egyptských dejín vykrojiť iba ten svoj kúsok – napríklad len obdobie po príchode Arabov či po rozmachu islamu.

Dejiny od praveku

S takýmto prístupom, prirodzene, súhlasím a netvrdím opak. Možno sa časť myšlienky stratila v priebehu písania textu, avšak mojou snahou nebolo argumentovať v prospech zahodenia nejakého kusu slovenskej (či širšej uhorskej) histórie. Koniec koncov, ako v prípade súčasných Egypťanov, aj dejiny Slovenska existujú tisíce rokov pred príchodom našich predkov na toto územie.

Druhý argument spočíval hlavne v poukázaní na to, že moderné koncepcie národov (tak ako ich chápeme my dnes) vznikli hlavne až v 18. storočí a neskôr. Dovolím si však protirečiť predstave, že predtým ľudia nemali aspoň určitú formu vzťahu aj k svojmu etniku.

Je pravdou, že rozhodovala (aspoň u nás) hlavne stavovská príslušnosť. V stredoveku a ranom novoveku boli napríklad členmi uhorského národa (Natio Hungarica) len šľachtici, respektíve členovia Uhorského snemu.

Stredoveké národy

Národnostný pôvod jednotlivcov bol skutočne vcelku irelevantný a rôznorodý. Veľmožmi boli Maďari, Slováci, Nemci, Taliani, Poliaci, Chorváti či Rumuni. K zmene došlo práve až v posledných storočiach, keď sa koncept národa zmenil z politického na etnický.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.